Do Kuvajtu míří první vojenští chemici z Česka

Čeští vojáci se připojili k protiteroristické misi Trvalá svoboda a do Kuvajtu míří první část liberecké 9. roty protichemické ochrany. Jde jen o předsunutou, zhruba desetičlennou skupinu vojáků, kteří připraví půdu pro hlavní část jednotky. Čeští vojenští chemici se osvědčili už ve spojeneckém vojsku ve válce proti Iráku před deseti lety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

chemici z Liberce | Foto: Radek Petrášek

S libereckými chemiky se v areálu Štefánikových kasáren rozloučily vládní i armádní špičky - ministři obrany a zahraničí Jaroslav Tvrdík a Jan Kavan, předseda sněmovny Václav Klaus a místopředseda senátu Přemysl Sobotka. Ceremoniál doprovázela přísná bezpečnostní opatření.

Do Kuvajtu se zatím chystá jen část kontingentu - asi 10 mužů. Ti budou mapovat působiště pro hlavní část jednotky, která přesune zhruba v druhé polovině března. Čeští chemici mají chránit v rámci akce Trvalá svoboda její organizační štáb na základně, kterou Američané ve městě Kuvajt udržují od operace Pouštní bouře.

Přehrát

00:00 / 00:00

V.Reschová: Chemici míří do Kuvajtu

Akce se zúčastní 250 vojáků, mezi nimiž bude sedm žen. Mise potrvá šest měsíců a podle odhadů přijde stát na 560 miliónů korun.

Rozloučení s chemiky se konalo s vyloučením veřejnosti, a to podle vyjádření představitelů české armády na základě přání Američanů, kteří požadují utajení.

V minulých dnech se objevily rozporné zprávy o přítomnosti českých vojáků v Kuvajtu. Agentura AFP s odvoláním na kuvajtského ministra obrany tvrdila, že několik stovek českých vojáků už v zemi je. Informaci později dementoval mluvčí náčelníka generálního štábu Vladimír Palán.

Milan Kopp, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme