Do lyžařských areálů v ČR jezdí méně Čechů, tvrdí statistika

Během celé zimní sezóny přijelo do tuzemských lyžařských středisek o 10 až 15 procent méně lyžařů. Alespoň těch z České republiky. Vyplývá to ze statistiky společnosti Mag Consulting.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokud chcete letos vyrazit na hory, je nejvyšší čas si zakoupit zájezd | Foto: Radana Schaeferová

„Již jedenáctým rokem pravidelně sledujeme příjezdy automobilů a autobusů na hory a poté mapujeme kromě penzionů i celou řadu hotelů během hlavní zimní turistické sezóny,“ říká analytik cestovního ruchu ze společnosti Mag Consulting Jaromír Beránek.

„Více jak deset let nám na horách klesají lyžařské výcvikové zájezdy. Zejména středoškoláků. Výdaje domácností na zimní lyžařské dovolené klesají také. Stále více našich občanů navíc jezdí do blízkých Alp a v mnoha případech se stává to, že bydlí na české straně a jezdí na sjezdovky do zahraničí. Názorným příkladem je Šumava,“ vysvětluje důvody, proč na tuzemské hory jezdí méně lyžařů z Česka, Beránek.

Že by byly české hory pro mnohé jen nouzovou volbou, si ale nemyslí: „Domnívám se, že české hory jsou v současné době velmi přitažlivé. Stále více se objevují lyžaři z Ruska, bohužel zaznamenáváme pokles Holanďanů a německé klientely.“

„Do českých hor z hlediska sjezdovek se v posledních pěti deseti letech investovaly značné finanční prostředky a české hory jsou v mnohých případech s Alpami srovnatelné,“ míní Beránek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěvníků na českých horách prý ubývá

Podle předsedy Svazu provozovatelů lanovek a vleků Jakuba Juračky ale srovnávat podmínky českých hor s Alpami není možné. Jeho názor se liší i v metodě sčítání návštěvnosti českých lyžařských středisek.

„Návštěvnost se dá spočítat jen sečtením prodaných lístků z turniketů všech provozovatelů České republiky. V návaznosti na to se návštěvnost a zájem zákazníků projeví v počtu průchodů turnikety na nástupních zařízeních lanovek a vleků,“ vysvětluje.

Propad v návštěvnosti ale očekává také: „Ne z pohledu počtu návštěvníků, ale v počtu peněz, které byli schopni utratit. Propad jasně bude, ale ne z důvodu, že by nebyl zájem o české hory.“

Podle něj je letošní sezóna extrémní v tom, že je velmi dlouhá. Některá střediska prý začala lyžovat už koncem listopadu. „A lyžovat se bude nejméně až do druhé půlky dubna,“ podotýká Juračka.

Matěj Skalický, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme