Do neděle může napadnout až 30 cm sněhu. Hrozí i ledovka

Republika je pod sněhem a podle meteorologických radarů se od jihu ženou další srážky. Od pátku platí kalamitní stav ve Zlínském kraji. Dnes ho vyhlásili ve třech okresech východních Čech - na Královéhradecku, Rychnovsku a Náchodsku. Snad největší problémy na sněhu mají řidiči.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

odklízení sněhu | Zdroj: ČTK

Do sobotní půlnoci může podle meteorologů napadnout 17 až 25 centimetrů sněhu. Na Moravě a ve Slezsku bude přes den i v noci padat déšť se sněhem nebo mrznoucí déšť. Místy se budou tvořit ledovka. Jsou proto možné komplikace se zásobováním, zdravotnickými službami a výpadky elektrického proudu. Během pátku se staly na tři stovky dopravních nehod, jednou z častých příčin byl smyk uježděném sněhu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na komunikacích shrnula ve Světě o osmé mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martině Vápeníkové a o počasí mluvila Marie Odstrčilová z Českého hydrometeorologického ústavu

Silničáři mají plné ruce práce a stejně jako policisté doporučují zvýšenou opatrnost řidičům i chodcům. Odborníci na bezpečnost dopravního provozu se shodují na tom, že základním předpokladem bezpečné jízdy ve zhoršených podmínkách je předvídavost a plná koncentrace na řízení. Aktuální informace o dopravní situaci můžete zjišťovat na speciální stránce našeho webu.

Kalamitní stav platí pro okresy Hradec Králové, Náchod a Rychnov nad Kněžnou. Silničáři se teď soustředí na údržbu hlavních silničních tahů. Už včera vyhlásili kalamitu taky na Zlínsku.

Hrozí i laviny

V Jeseníkách se po vydatném sněžení zvýšilo riziko pádu lavin. Horská služba dnes vyhlásila druhý z pěti stupňů lavinového nebezpečí. Návštěvníkům nejvyšších moravskoslezských hor by ale nemělo hrozit nebezpečí, pokud nebudou chodit mimo vyznačené turistické trasy.

Bohužel si počasí zatím nepřímo vyžádalo jednu oběť. Muž, který v Třešti na Jihlavsku odklízel sníh, zkolaboval a i přes snahu lékařů zemřel. Doporučení lékařů je, aby hlavně starší lidé teď marný boj se sněhem vzdali a počkali.

Počasí sužuje i jiné části Evropy

Sníh a silný vítr trápí sousední Německo. Letiště vyhlásila pohotovost a na železnicích se musí počítat se zpožděním. Podle odborníků by mohlo kvůli sněhu o víkendu dojít na německých silnicích ke kolapsu.

Sníh sužuje i sever Španělska, nejhorší zimu za poslední desetiletí zažívá Británie. Teplota tam klesla až na 22 stupňů pod nulou. Sníh napadl i v Chorvatsku, kde se do ulic některých měst vydali běžkaři. V Nizozemsku po letech zamrzly kanály, řeky i jezera.

Kvůli hustému sněžení se na německo-francouzské hranici zastavily stovky nákladních aut. Stojí na dálnici a policie nemá tušení, kdy se kamiony znovu rozjedou.

Milan Kopp, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme