Do neděle se znovu sejdou koaliční vyjednavači

Aktéři koaliční krize mají předložit prezidentovi Václavu Klausovi v co nejkratším termínu řešení současné situace. Podle Klause jsou dvě možnosti: buď mu předloží návrh politického uspořádání do řádných voleb, nebo dohodu o vypsání předčasných voleb. Premiér má údajně sedm variant svého dalšího vládnutí. Jednou z nich je i možnost menšinové vlády s podporou ODS. To ale občanští demokraté už oficiálně odmítli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross na jednání

Stanislav Gross na jednání | Foto: Michal Doležal

Po jednání stranického grémia to oznámil předseda ODS Mirek Topolánek: "Občanská demokratická strana se obává, že Stanislav Gross si tímto návrhem pouze hledá alibi, aby si otevřel cestu ke spolupráci s KSČM, kterou vždy plánoval."

Předseda poslanců ČSSD Michal Kraus označil možnost spolupráce s ODS za pouhou spekulaci: "My jsme samozřejmě řekli, že pokud by nastala takováto situace, že by byla menšinová vláda, tak je zcela logické, že sociální demokracie by jednala se všemi politickými stranami o podpoře zákonů, o podpoře prosazení toho či onoho. To je naprosto běžný postup, který volí každá menšinová vláda v případě, že se menšinovou stane."

Ne za každou cenu - tak odpovídají zástupci KSČM na otázku, jestli jsou ochotni vstoupit do případné vlády se sociální demokracií. Komunisté si ke svému případnému vstupu do Strakovy akademie kladou určité podmínky. Ty jim podle šéfa poslaneckého klubu KSČM Pavla Kováčika sociální demokraté ale zatím nenabídli: "My přece nemůžeme mít nějaké představy, když nic neleží na stole. Musíme vědět jaké jsou podmínky, jaký je program. Tato vláda se pustila hodně doprava. A my máme velký problém s tím, abychom ji podporovali; ostatně nepodporovali jsme ji ani v jednom z předcházejících hlasování o podpoře," řekl Radiožurnálu Kováčik.

Premiér Stanislav Gross zatím nenavrhne odvolání lidoveckých ministrů z vlády, jak mu doporučil poslanecký klub ČSSD. Za nejzazší termín vyřešení koaliční krize ale předseda vlády považuje polovinu příštího týdne. Lidovci kabinet opustit nechtějí. Prezident Václav Klaus aktéry vládní krize vyzval, aby mu co nejrychleji navrhli řešení současné situace. Stanislav Gross má údajně v záloze sedm variant svého dalšího vládnutí, a to včetně možnosti menšinového kabinetu s podporou ODS.

Prezident Václav Klaus je zklamán tím, že koaliční strany nebyly schopny nalézt společné řešení současné politické krize. Podle něj koaliční lídři promarnili při středeční večerní schůzce šanci. V tiskovém prohlášení Klaus vyjádřil obavy, že si vládní koalice neuvědomuje, jaké následky krize může mít pro politickou budoucnost České republiky. Vyzval proto ČSSD, lidovce a unionisty, aby mu v co nejkratší době sdělili, jaké politické uspořádání navrhují na 16 měsíců, které zbývají do konce tohoto volebního období, případně předložili dohodu o jeho zkrácení.

Milan Kopp, Pavla Dluhoschová, Lucie Weissová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme