Do několika let by se měli postižení přestěhovat z ústavů do chráněného bydlení

Lidé s postižením by už v budoucnu neměli žít za zdmi uzavřených ústavů. Péči a zázemí najdou v menším chráněném bydlení, kde využijí služeb sociálních pracovníků i zdravotníků. Stát by tak mohl ušetřit za nákladnou údržbu ústavních areálů. Proměnu sociální péče plánuje kandidát na ministra práce a sociálních věcí Petr Krčál z ČSSD.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psychiatrická léčebna Bohnice

Psychiatrická léčebna Bohnice | Foto: Filip Jandourek

Ústav Sluneční dvůr v Jestřebí na Liberecku se stará o ženy s mentálním postižením. Část z nich bydlí mimo velké pavilony ve skupinových bytech, kde zvládají každodenní úklid a jsou celkově soběstačnější.

Podle Milana Šveřepy, ředitele Centra podpory transformace, je právě komunitní bydlení pro lidi s postižením mnohem výhodnější. „Komunitní podpora umožňuje lidem, kteří využívají sociální služby, žít běžným způsobem života. Sociální služba jim toho pomáhá dosahovat. Mohou zůstávat žít v blízkosti svých blízkých, svých přátel, své rodiny,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl ředitel Centra podpory transformace Milan Šveřepa

Lidé tak už nebydlí na pokojích po pěti, ale mají samostatné ložnice a koupelny. S běžnými potřebami jim pomáhají sociální pracovníci nebo zdravotníci.

Právě na přiblížení sociálních služeb běžnému standardu v západní Evropě sází i nominovaný ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál z ČSSD. S komunitními službami má dobré zkušenosti z Vysočiny, kde je už několik let radním pro sociální politiku.

„Chtěl bych samozřejmě i s ostatními kraji pokračovat v transformaci pobytových zařízení, zejména pro lidi se zdravotním postižením. Protože mohu z Vysočiny jenom potvrdit, že menší komunitní centra jsou podstatně lepší,“ říká.

Transformace postupuje pomalu

„V současných lůžkových zařízeních je podstatná část lidí, kteří jsou těžce zdravotně postižení, a sociální službu je dneska potřeba přenést na terénní služby a dostat ji co nejvíce k lidem do jejich přirozených domovů,“ upozorňuje Krčál.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématem se zabývala redaktorka Petra Benešová

Změnit by se postupně měly velkokapacitní ústavy v celé České republice. „Já doufám, že na to najdeme prostředky z Evropské unie 2014 – 2020 a že transformace pobytových zařízení bude samozřejmě pokračovat,“ dodává.

Tématem se zabývala už i bývalá vláda, která transformaci ústavů nastartovala a podpořila. Proměna směrem ke komunitní péči nicméně postupuje velmi pomalu. Krčál chce proto také prosadit víceleté financování sociálních služeb, minimálně na dva roky dopředu. Za zdmi uzavřených ústavů dnes žije v České republice sto tisíc dospělých a dětí.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme