Do ostravských ulic vyšla romská domobrana

V Ostravě vyšly do ulic rómské občanské hlídky. Dvou až tříčlenné skupiny sledují na vytipovaných místech, zda nedochází k diskriminaci menšiny a porušování zákona. Hlídky také zjišťují, jaké zkušenosti mají v tomto směru ostravští Rómové. Organizátoři akce nechtějí informovat o tom, kde přesně se hlídky objeví. Hlídky jsou reakcí na červnový útok čtyř skinů, kteří napadli skupinu Rómů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severomoravský policejní ředitel Radim Pražák v této souvislosti Rómům navrhl, ať jejich zástupci vstoupí do řad policie. Rómská domobrana podle něj nic nevyřeší. "Situaci máme jednoznačně pod kontrolou. Z našeho pohledu je vytváření jakékoli domobrany naprosto zbytečné, protože podle nás domobrana vzniká v době, kdy selhávají ostatní ochranné instituce, a tohle není případ Ostravy."

Romské domobrany svou pozornost zaměří především na městské části Vítkovice a Moravská Ostrava a Přívoz. Podle hejtmana Moravskoslezského kraje Evžena Tošenovského ale za Romy mluví jen několik jednotlivců, kteří je ve skutečnosti nereprezentují. "Je to přílišné a nezodpovědné dramatizování a mám obavu, jestli si na tom někdo nesehrává svou vlastní prezentaci. Prezentují se někteří, že jsou zástupci Romů, na mne se obracejí zase jiní, kteří říkají, to nejsou naši zástupci samozřejmě to sledují a v patřičný okamžik, pokud to bude nutné, budu na to nějakým způsobem reagovat."

Ministr vnitra Stanislav Gross ale podobné aktivity Romů odmítá. "V okamžiku, kdy se začne brát spravedlnost do vlastních rukou, tak je to samozřejmě vždycky špatně. Já doufám, že tato iniciativa nenajde nějakou větší odezvu. Je samozřejmě i na státních orgánech, aby dokázaly s představiteli romské komunity efektivně komunikovat a spolupracovat. Tohle je věc, která nikam nevede, pouze by mohla vést k další eskalaci a na tom určitě nemá nikdo zájem.

Markéta Kaclová, Andrea Brtníková, Tomáš Piňos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme