Do Pákistánu odletí armádní speciál s pomocí a lékaři

Do Pákistánu, který o víkendu zasáhlo silné zemětřesení, dnes zamíří český armádní speciál s humanitární pomocí. Vládní speciál TU-154 tam přepraví 12 tun materiálu, především zdravotnických potřeb a léků. Na palubě bude i lékařský tým.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký záchranář se psem | Foto: AFP

Podle českého ministerstva zahraniční by měl speciální operační tým lékařů a sester z úrazové nemocnice v Brně působit v Pákistánu krátkodobě, nebo se může přičlenit k některé z polních nemocnic, které už v zemi působí. Zázemí jim vybudují hasiči.

Součástí humanitární pomoci budou chirurgické nástroje, desinfekční prostředky, léky, tablety na úpravu vody, repelenty, spací pytle a drůbeží konzervy. Česká asistence bude uhrazena z 25 milionů korun, které na humanitární pomoc vyčlenila vláda Jiřího Paroubka. O pomoci bude dnes kabinet jednat.

Pákistán a pomezí s Indií postihlo zemětřesení v sobotu. Dosáhlo síly až 7,7 stupně Richterovy škály. Mrtvých je nyní kolem 25.000, ovšem odhady z nejhůře postiženého Kašmíru a severozápadních provincií naznačují, že počet obětí může dosáhnout až 40.000. Do oblasti míří pomoc z celého světa.

Organizace spojených národů uvádí, že jeden milion lidí se ocitl v akutní nouzi a přibližně dva miliony lidí se budou muset přestěhovat do nových domovů. OSN proto vyzvala ke shromáždění 272 miliónů dolarů pro masivní záchrannou operaci.

Prostředky by měly co nejrychleji jít na práci patnácti agentur OSN, Mezinárodní agentury pro migraci a dalších tří soukromých organizací zabývajících se pomocí. Nyní je nejvíce potřeba dostat na místo potraviny, zdravotní materiál, stany, vodu a zajistit základní hygienické podmínky v místech, kde bylo zničeno asi tisíc nemocnic.

Výzva ke shromáždění prostředků se týká operací zaměřených na záchranu lidských životů a prvních obnovovacích prácí v následujících šesti měsících. OSN uvádí, že dlouhodobá obnova se bude počítat na miliardy dolarů.

Robert Mikoláš, Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme