Do pěti let se počet vysokoškoláků sníží o pětinu, odhaduje ministerstvo

Za pět let bude na vysokých školách v České republice zhruba o pětinu méně studentů. Odhaduje to ministerstvo školství na základě demografického vývoje. Na univerzitách v současnosti studuje zhruba 400 tisíc vysokoškoláků, za pět let by jich tedy mohlo být o 80 tisíc méně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Stock.xchng

„Ten vrchol byl dosažený v roce 2010/2011. Faktem je, že počet studentů během následujících pěti let klesne zhruba o pětinu, což je docela dramatické číslo, ten výkyv je skutečně velmi výrazný,“ poznamenal náměstek ministra školství Tomáš Hruda.

Právě ministerstvo nastavuje limity. Určuje počet studentů, za které vysokým školám zaplatí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Klára Bílá

Rektoři si od snižování počtu vysokoškoláků slibují, že se zlepší kvalita vzdělávání. Pokud ovšem do školství nepůjde méně peněz.

„To rozhodnutí je vlastně docela předvídatelné. Už dlouhou dobu má ministerstvo v tomto směru docela jasnou představu o počtech studentů, kteří by byli financováni státem. Pokud bude zachované financování zhruba v té výši, ten celkový objem prostředků, a klesne počet studentů, tak nepochybně vzroste částka na jednoho studenta, a to otvírá nějaký prostor pro zlepšení kvality studia,“ říká rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek.

Podobně to vidí i rektor Karlovy univerzity Václav Hampl. „Je tu jasná snaha začít brzdit kontinuální nárůst počtu vysokoškolských studentů. A to je něco, co je podle mě potřeba,“ poznamenává Hampl.

Vysoký počet studentů vadí i některým mladým talentovaným Čechům, kteří se raději rozhodnou pro zahraniční univerzitu.

Klára Bílá, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme