Do povolební situace se vložil prezident Klaus

Do povolebních jednání vstoupil prezident Václav Klaus. Na Hrad si dnes pozval šéfy tří menších politických stran zastoupených ve sněmovně - tedy lidovce Kalouska, komunistu Filipa a předsedu zelených Bursíka. Zítra Klause čekají schůzky s předsedy dvou nejsilnějších stran - ČSSD a ODS. Prezident tento krok udělal poté, co se lídři pěti parlamentních stran už poněkolikáté nedokázali dohodnout na řešení složité povolební situace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Zdroj: ČTK

Nejstručnější byl po schůzce s prezidentem republiky předseda lidovců Miroslav Kalousek. S Václavem Klausem probíral možné varianty povolebního uspořádání, o kterých ale nic bližšího neřekl. "Popisoval jsem možné varianty dalšího vývoje s tím, že jsem sdělil, že pozicí KDU-ČSL je uzavřený koaliční projekt, který stále nepokládám za mrtvý," řekl Kalousek.

Naopak Martin Bursík, předseda Strany zelených při odchodu z Hradu naznačil, že s postupem času klesají šance na realizaci projektu trojkoalice. I když zelení trojkoalici dál podporují. S prezidentem Bursík mluvil i o dosud nepovedené volbě šéfa Poslanecké sněmovny.

"Mluvili jsme o tom, že to jsou věci, které spolu souvisí, a že pravděpodobnost, aby se izolovaným způsobem podařilo zvolit předsedu nebo předsedkyni sněmovny, je nižší a nižší," doplnil Bursík.

S vlastním nápadem, jak řešit povolební pat, přijel za prezidentem šéf komunistů Vojtěch Filip. Navrhuje za určité podmínky zvolit do čela sněmovny sociálního demokrata. "V případě neúspěchu prvního kola důvěry vládě nebo druhého kola důvěry vládě, dokud drží mandát prezident republiky o tom, kdo má sestavovat vládu, by svolal poradu všech pěti předsedů politických stran, a než by jakékoliv pověření dal, tak by dosáhl konsensu," upřesnil Filip.

Na jednání s předsedou ČSSD Paroubkem přijel do Prahy expremiér a někdejší šéf ČSSD Miloš Zeman. Podpořil Paroubkův návrh na sestavení vlády odborníků. Takový kabinet by měl být u moci nejvýše rok, a ČSSD s ODS by se do té doby měly dohodnout na změně systému sněmovních voleb.

Milada Richterová, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme