Do Prahy přicestoval irácký prezident Džalál Talabání

Nejvyšší představitel Iráku Džalál Talabání je v Praze. Dopoledne už jednal s prezidentem Václavem Klausem. Třídenní státní návštěvou České republiky zahajuje Talabání cestu po evropských zemích, při které ho doprovází i několik iráckých ministrů. Podle očekávání se rozhovory soustředí na prohloubení vojenské a ekonomické spolupráce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Džalál Talabání | Zdroj: ČTK

V současnosti v Iráku školí tamní policisty asi stovka českých vojenských policistů. To je možná významný symbol, ale Irák potřebuje stovky tisíc kvalitních strážců zákona a vojáků. Proto žádá nejenom Českou republiku o výraznější vojenskou a bezpečnostní pomoc.

Ovšem jakoukoli užší spolupráci, a to i ekonomickou, zatím brzdí velmi špatné bezpečnostní poměry v zemi. Každý den tam umírají při atentátech ozbrojenců desítky lidí, většinou Iráčané, ale i cizinci. Prezident Talabání v loňském rozhovoru pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál mimo jiné vysvětloval, že budování bezpečnostního aparátu země je složitá věc a je přirozené, že trvá dlouho.

"Irácká vláda se postupně bude moci spolehnout na vlastní síly, aby zajistila bezpečnost. Zatím se ale ještě musíme spolehnout na síly koaliční. Jak dlouho to trvalo v Německu, než se vybudovala demokracie a kolik času uplynulo od války u nás? Myslím, že jeden nebo dva roky není tak dlouhá doba."

I přes špatnou bezpečnostní situaci se však podnikatelské aktivity mezi Českou republikou a Irákem rozvíjely. Zatímco v roce 2003 dosáhla vzájemná obchodní výměna hodnoty 130 miliónů korun, loni to bylo miliónů 530.

Vít Pohanka, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme