Do Prahy přicestoval irácký prezident Džalál Talabání

Nejvyšší představitel Iráku Džalál Talabání je v Praze. Dopoledne už jednal s prezidentem Václavem Klausem. Třídenní státní návštěvou České republiky zahajuje Talabání cestu po evropských zemích, při které ho doprovází i několik iráckých ministrů. Podle očekávání se rozhovory soustředí na prohloubení vojenské a ekonomické spolupráce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Džalál Talabání | Foto: ČTK/AP

V současnosti v Iráku školí tamní policisty asi stovka českých vojenských policistů. To je možná významný symbol, ale Irák potřebuje stovky tisíc kvalitních strážců zákona a vojáků. Proto žádá nejenom Českou republiku o výraznější vojenskou a bezpečnostní pomoc.

Ovšem jakoukoli užší spolupráci, a to i ekonomickou, zatím brzdí velmi špatné bezpečnostní poměry v zemi. Každý den tam umírají při atentátech ozbrojenců desítky lidí, většinou Iráčané, ale i cizinci. Prezident Talabání v loňském rozhovoru pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál mimo jiné vysvětloval, že budování bezpečnostního aparátu země je složitá věc a je přirozené, že trvá dlouho.

"Irácká vláda se postupně bude moci spolehnout na vlastní síly, aby zajistila bezpečnost. Zatím se ale ještě musíme spolehnout na síly koaliční. Jak dlouho to trvalo v Německu, než se vybudovala demokracie a kolik času uplynulo od války u nás? Myslím, že jeden nebo dva roky není tak dlouhá doba."

I přes špatnou bezpečnostní situaci se však podnikatelské aktivity mezi Českou republikou a Irákem rozvíjely. Zatímco v roce 2003 dosáhla vzájemná obchodní výměna hodnoty 130 miliónů korun, loni to bylo miliónů 530.

Vít Pohanka, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme