Do Prahy přicestovala exilová ujgurská aktivistka Kadírová

Do České republiky přicestovala exilová ujgurská aktivistka Rebija Kadírová. V Praze se zúčastní konference o demokracii a lidských právech, kterou pořádá Nadace Forum 2000. Čínské velvyslanectví proti příjezdu Kadírové už protestovalo na ministerstvu zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ujgurská aktivistka Rebija Kadírová | Foto: ČTK/AP

Kadírová je pro Čínskou lidovou republiku aktuálně nepřítel číslo 1. Představitelé země ji obviňují, že spolu se svými přívrženci vyvolala letošní násilné střety v ujgurské metropoli Urumči.

"Rebija Kadírová je v současné době nejvýznamnější představitelkou ujgurského demokratického exilu. Jejím propuštěním "ze zdravotních důvodů" a jejím jakýmsi vyhnanstvím do USA, se podařilo do jisté míry sjednotit ujgurský odboj. Kadírová je v současné době prezidentkou Světového ujgurského kongresu a zároveň je předsedkyní vlivné exilové ujgurské organizace ve Washingtonu," řekl Rádiu Česko sinolog Ondřej Klimeš, který v oblasti studoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální situaci v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang a aktivity Rebiji Kadírové přiblížil na Rádiu Česko sinolog Ondřej Klimeš.

Pražské konference, která je zaměřená na přijímání Všeobecné deklarace lidských práv a práva menšin v Asii, se zúčastní také tibetský duchovní vůdce Dalajláma, který navštěvuje Českou republiku opět po deseti měsících.

Obě osobnosti, Kadírová i Dalajláma, zastupují nejodbojnější čínské provincie - Tibet a Ujgurskou autonomní oblast Sin-ťiang. "Situace v obou regionech je velice podobná - čínská vláda odmítá uznat jakékoliv své pochybení. Celou situaci - národnostní otázku, se snaží řešit jakýmsi ekonomickým rozvojem, který se ovšem vůbec netýká menšin," uvedl Klimeš.

Čínské velvyslanectví už proti návštěvě Kadírové v Praze protestovalo na ministerstvu zahraničí. Ambasáda tvrdí, že aktivistka přispěje k překrucování faktů a k podpoře separatismu.

"Čínským komunistickým autoritám vadí, že Kadírová říká něco jiného, než co říkají ony. Samozřejmě je to pak staví do světla, kdy vychází najevo, že situace v Sin-ťiangu není taková, jak se ji snaží Čína prezentovat před světem," řekl Klimeš.

Martina Mašková, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme