Do Prahy přicestovala exilová ujgurská aktivistka Kadírová

Do České republiky přicestovala exilová ujgurská aktivistka Rebija Kadírová. V Praze se zúčastní konference o demokracii a lidských právech, kterou pořádá Nadace Forum 2000. Čínské velvyslanectví proti příjezdu Kadírové už protestovalo na ministerstvu zahraničí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ujgurská aktivistka Rebija Kadírová

Ujgurská aktivistka Rebija Kadírová | Zdroj: ČTK

Kadírová je pro Čínskou lidovou republiku aktuálně nepřítel číslo 1. Představitelé země ji obviňují, že spolu se svými přívrženci vyvolala letošní násilné střety v ujgurské metropoli Urumči.

"Rebija Kadírová je v současné době nejvýznamnější představitelkou ujgurského demokratického exilu. Jejím propuštěním "ze zdravotních důvodů" a jejím jakýmsi vyhnanstvím do USA, se podařilo do jisté míry sjednotit ujgurský odboj. Kadírová je v současné době prezidentkou Světového ujgurského kongresu a zároveň je předsedkyní vlivné exilové ujgurské organizace ve Washingtonu," řekl Rádiu Česko sinolog Ondřej Klimeš, který v oblasti studoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální situaci v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang a aktivity Rebiji Kadírové přiblížil na Rádiu Česko sinolog Ondřej Klimeš.

Pražské konference, která je zaměřená na přijímání Všeobecné deklarace lidských práv a práva menšin v Asii, se zúčastní také tibetský duchovní vůdce Dalajláma, který navštěvuje Českou republiku opět po deseti měsících.

Obě osobnosti, Kadírová i Dalajláma, zastupují nejodbojnější čínské provincie - Tibet a Ujgurskou autonomní oblast Sin-ťiang. "Situace v obou regionech je velice podobná - čínská vláda odmítá uznat jakékoliv své pochybení. Celou situaci - národnostní otázku, se snaží řešit jakýmsi ekonomickým rozvojem, který se ovšem vůbec netýká menšin," uvedl Klimeš.

Čínské velvyslanectví už proti návštěvě Kadírové v Praze protestovalo na ministerstvu zahraničí. Ambasáda tvrdí, že aktivistka přispěje k překrucování faktů a k podpoře separatismu.

"Čínským komunistickým autoritám vadí, že Kadírová říká něco jiného, než co říkají ony. Samozřejmě je to pak staví do světla, kdy vychází najevo, že situace v Sin-ťiangu není taková, jak se ji snaží Čína prezentovat před světem," řekl Klimeš.

Martina Mašková, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme