Do Prahy přijede bývalý sovětský vůdce Gorbačov, sejde se se Zemanem

Bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov letos v září poprvé po 17 letech navštíví oficiálně Prahu. Zúčastní se mezinárodní konference "Celková bezpečnost po studené válce. Jak řešit nové problémy? Evropská bezpečnost a Rusko", která se koná 16. až 18. září z Gorbačovovy iniciativy. ČTK to řekl jeden z hlavních organizátorů konference, Milan Syruček. Gorbačov podle něj plánuje kromě účasti na konferenci také setkání s českým prezidentem Milošem Zemanem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michail Gorbačov | Foto: Wikimedia Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International, Prostokvashino

Konferenci organizují Nadace M. Gorbačova, Fondazione Italiani a Nadace Železná opona ve spolupráci s Evropským hnutím v České republice. Za českou stranu je mezi hlavními organizátory kromě Syručka také bývalý ministr zahraničí Jan Kavan.

Gorbačov bude mít na shromáždění úvodní projev a na závěr připravuje i tiskovou konferenci. "Bude také přijat prezidentem republiky v neděli 18. září v Lánech," uvedl Syruček. Další setkání podle něj zatím v plánu nejsou. Bližší informace o programu Gorbačovovy návštěvy chtějí organizátoři představit médiím 8. září v Praze.

Poprvé byl Gorbačov, který letos oslavil 85. narozeniny, oficiálně v tehdejším Československu podle Syručka v roce 1969. Zatím poslední oficiální návštěva se uskutečnila roku 1999, kdy Gorbačov převzal spolu s dalšími světovými státníky od prezidenta Václava Havla Řád bílého lva. Poté Česko ještě navštívil soukromě v roce 2002 kvůli léčebnému pobytu v Karlových Varech.

Gorbačov zahájil po nástupu do čela sovětských komunistů v roce 1985 změny, které měly reformovat komunistický systém a dodat sovětskému impériu novou sílu. Sovětský svaz se ale rozpadl a komunistický systém se zhroutil. Až později Gorbačov přiznal, že reformovat ani nešel.

Nositel Nobelovy ceny za mír z roku 1990 se stal oblíbencem Západu i nadějí Východu, ale mnoho Rusů mu nemůže dodnes zapomenout rozpad Sovětského svazu.

Michail Gorbačov | Foto: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme