Do Prahy přijede šéf Evropské rady Tusk, chce vyjednat český souhlas s ústupky pro Británii

Šéf Evropské rady Donald Tusk přijede do Prahy vyjednat český souhlas s ústupky pro Velkou Británii. Českému rozhlasu to řekl vysoce postavený zdroj s tím, že Tusk přijede za premiérem Bohuslavem Sobotkou z ČSSD v úterý 16. února. Britská vláda chce s ostatními státy Evropské unie dojednat změnu některých podmínek svého členství v osmadvacítce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po Tuskových jednáních s premiérem Cameronem ohledně návrhu textu se dohoda už přiblížila | Foto: Geert Vanden Wijngaert | Zdroj: ČTK

Pro země jako je Česko je nejvýznamnější britská snaha omezit zaměstnanecké výhody pro občany zemí unie, kteří v Británii pracují.

Týká se to různých daňových slev nebo třeba příspěvků na bydlení. Česko v zásadě není proti, nechce ale, aby takové omezení trvalo příliš dlouho.

Britský premiér David Cameron chce po úspěšném dojednání změn Britům doporučit, aby v referendu hlasovali pro setrvání své země v Evropské unii.

Referendum by se mohlo uskutečnit už letos v létě. Média spekulují o termínu 23. června. Přibližně 30 procent Britů se chystá podpořit setrvání v EU, ať se děje co se děje. Zhruba stejný počet voličů si přeje odchod z Evropské unie, i kdyby David Cameron dohodl s evropskými lídry sebelepší podmínky britského členství.

Na 17 procent Britů nejspíš bude euroreferendum ignorovat. Boj se tak svede o zhruba 20 procent voličů, kteří na věc zatím nemají jasný názor.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme