Do Prahy přijel izraelský prezident Šimon Peres

Izraelský prezident Šimon Peres je v Praze. Na úvod dvoudenní návštěvy podepsal dohodu o spolupráci v průmyslovém výzkumu a vývoji. Kromě oficialit a schůzek s českými politiky čeká prezidenta Perese také návštěva terezínského památníku, kam zamíří v doprovodu svého českého kolegy Václava Klause.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šimon Peres, Václav Klaus | Zdroj: ČTK

S Klausem, který Šimona Perese do Prahy pozval, jednal izraelský prezident už dopoledne. Na společné tiskové konferenci Václav Klaus prohlásil, že věří v kroky svého izraelského protějšku v řešení krize na Blízkém východě.

"Chtěl bych říci, že jsme velmi podrobně diskutovali nejen problémy ekonomické krize, ale samozřejmě i situaci na Blízkém východě, Izrael, Palestinu, Gazu a všechny tyto otázky. Já pěvně věřím tomu, že tak mimořádně zkušený politik, jako je pan prezident Šimon Peres, přispěje aktivně k tomu, aby se situace v tomto regionu zlepšovala," uvedl Klaus.

Peres před cestou do Prahy uvedl, že nová vláda jeho země bude pokračovat v mírovém procesu s Palestinci. Po setkání s Klausem potvrdil, že v letošním roce očekává významný pokrok v řešení izraelsko-palestinského konfliktu a ve vztazích se sousedy. Obavy v evropských zemích zatím vzbuzovala hlavně skutečnost, že v nové vládní koalici jsou zastoupeni nacionalisté ze strany Izrael náš domov.

Koaliční kabinet v čele s Benjaminem Netanjahuem Peres jmenuje v úterý. Právě domácí povinnosti přiměly pětaosmdesátiletého veterána izraelské politiky a nositele Nobelovy ceny míru ke zkrácení státní návštěvy v Česku, která byla původně plánovaná na tři dny.

V pořadí devátý prezident Izraele má za sebou bohatou kariéru, během které byl dvakrát premiérem a několikrát ministrem, poprvé už v necelých třiceti letech. Rodák z dnešního Běloruska, pro jedny obratný mistr kompromisu, pro druhé intrikán, patří mezi vůdčí osobnosti izraelské levice, kterou definuje hlavně větší vstřícnost k Palestincům. Veterán války za nezávislost, který stál u zrodu izraelského jaderného programu, na druhou stranu nemá nejmenší pochopení pro palestinské militanty a vášnivě obhajuje nedávnou operaci v Gaze.

Dnešní návštěva Prahy je už pátým Peresovým pobytem v Česku a v bývalém Československu. Poprvé sem přijel v roce 1990 jako vicepremiér a ministr financí. Byla to první návštěva vysokého izraelského představitele v tehdejším Československu od přerušení diplomatických styků mezi oběma státy v roce 1967. V souvislosti s dnešní Peresovou návštěvou se na Pražském hradě chystají zvýšená bezpečnostní opatření. Uzavřou se zahrady v okolí Hradu a v celém areálu bude zakázáno parkování.

Martin Hromádka, Martina Mašková, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme