Do Prahy přijíždějí policejní posily

Přípravy na vrcholnou schůzku Severoatlantické aliance v Praze jsou ve finiši. Do hlavního města dnes míří policejní posily z celé republiky. Ráno vyjelo na 90 mužů ze Zlína a víc než stovka policistů přijede odpoledne z Plzně. Ve čtvrtek se v Kongresovém centru Praha sejde na pět desítek šéfů států a vlád členských zemí aliance a zemí zapojených do programu Partnerství pro mír. Od soboty mohou policistům hlídkujícím v ulicích hlavního města pomáhat příslušníci armády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policisté | Foto: Jan Rosenauer

Do Prahy odjely stovky severomoravských policistů. Z Ostravy vyjeli speciálním vlakem. Celkem jich z regionu bude v hlavním městě nasazena více než tisícovka. Jak Českému rozhlasu řekla severomoravská policejní mluvčí Soňa Bradáčová, policisté oceňují, že ve srovnání se zásahy při jednání Mezinárodního měnového fondu jsou lépe vybaveni. "Policisté jsou speciálně vybaveni, například novým protiúderovými vestami a podobně. Mají samozřejmě i nové přilby, štíty a podobně. Policisté, kteří odjíždějí od nás z Ostravy, budou nasazováni jednak v těch inkriminovaných částech Prahy, kde se může předpokládat, že by mohlo k nějakým střetům dojít, ale posilují i ochrannou službu a další policejní složky, takže budou nasazeni i v odlehlejších částech Prahy, Praha 8 a tak dále."

Pražské jednotky posílí i více než stovka policistů z Plzně. Někteří budou zařazeni k útvaru pro ochranu ústavních činitelů ochranné služby, jiní budou pověřeni zase úkoly, které souvisejí se zajištěním bezpečnosti osob a majetku při přípravách a konání summitu. Do Prahy tak dnes odjíždějí policisté zařazení do pořádkové služby, ale i vyčlenění příslěušníci z dopravní policie a služby kriminální policie a vyšetřování.

Devadesát příslušníků pořádkové služby, dopravního inspektorátu a kriminální policie odjelo ze Zlína do Prahy na pomoc při zajištění bezpečnosti jednání zástupců severoatlantické aliance. Člen jednotky pořádkové policie Milan Macourek podotýká, že příprava na summit NATO byla náročná a tvrdá. "Výcvik probíhal už za podmínek odpovídajcích tomu, s čím jsme se setkali na měnovém fondu, očekáváme daleko ostřejší střety." Také kvůli omu jsou policisté lépe vybaveni: "Ptotiúděrové obleky, nové helmy, nové masky, nehořlavé kombinézy, rukavice." Policejní mluvčí Ivo Mitáček upřesnil místo nasazení zlínských policistů: "V té nejtěsnější blízkosti Kongresového centra, přímo u hotelu Corinthia, ale je také možné, že budou přesunuti k velmi blízké policejní správě hlavního města Prahy."

V noci na dnešek si speciálně vyškolení řidiči nacvičovali v Praze trasy převozů účastníků summitu NATO. V hlavním městě tak byly k vidění kolony luxusních limuzín v doprovodu policejních vozů. Více o akci řekla Radiožurnálu mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová: "Jednalo se o plánovanou prověrku trasy. Byla to součást opatření a cílem bylo prověřit koordinaci jednotlivých zúčastněných specializovaných složek, jako je třeba ochranná služba, dopravní služba, pořádková. To znamená prověřit činnost a reakce na kloubovou techniku i v improvizovaných situacích. Účastnily se jí ty vozy, které budou použity k přepravě některých osob."

I armáda dnes kvůli summitu NATO přesouvala techniku i vojáky. Podle Vladimíra Palána z generálního štábu armáda kromě techniky vyčlenila také vojáky, kteří posílí pražskou policii. Zpřísnily se bezpečnostní kontroly lidí a dodávek materiálu do vojenských objektů, u vytipovaných budov byly vytvořeny bezpečnostní zóny a prověřovalo se spojení. Při zajišťování bezpečnosti během dvoudenní schůzky aliance, která začne ve čtvrtek, bude pomáhat i přes 2000 policistů z různých koutů republiky.

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Jana Mertová, Andrea Čánová, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme