Do Prahy přiletěl první kubánský disident s rodinou, dostane azyl

Česká republika přijala propuštěného kubánského disidenta Rolanda Jiméneze Pozadu. Se svou pětičlennou rodinou přistál dopoledne na letišti v Ruzyni, kde ho přivítali čeští diplomati, zástupci Charty 77 i ministr vnitra Radek John. Český stát udělí rodině azyl a umožní jí život v zemi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rolanda Jiméneze Pozadu přivítal ministr vnitra Radek John

Rolanda Jiméneze Pozadu přivítal ministr vnitra Radek John | Zdroj: ČTK

Roland Jiménez Pozada se z kubánského vězení dostal teprve ve čtvrtek. Po příletu do Prahy novinářům řekl, že je třeba i nadále tlačit na Castrův režim, protože jen tak dosáhne změn a celkového zlepšení na Kubě pro všechny její obyvatele.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přílet prvního kubánského disidenta do Prahy sledoval na letišti reportér Ondřej Bouda

Političtí vězni podle něj žijí na Kubě v příšerných podmínkách.

Sám Jiménez strávil šest ze sedmi let vězení na samotce a jeho známí byli pravidelně biti.

Disident poděkoval za to, že mu Česko umožnilo dostat se z těchto podmínek, ale zdůraznil, že osud jednoho člověka není tak důležitý jako osud celého národa.

Ministerstvo vnitra zajistí rodině péči i zázemí

Podle ředitele odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáše Haišmana teď musí Jiménezova rodina projít tradiční azylovou procedurou, která by měla trvat přibližně týden. Její součástí je například karanténa a lékařská prohlídka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se ministerstvo vnitra postará o rodinu kubánského disidenta, vysvětloval v Ozvěnách dne Tomáš Haišman z odboru azylové a migrační politiky

„Byly bychom rádi, aby se jejich život primárně zklidnil. Sekundárně bude potřeba kvůli sedmiletému pobytu ve vězení velmi důkladného zdravotního vyšetření,“ uvedl Haišman.

Následně se rodina přestěhuje do bytu ministerstva vnitra v Praze na Spiritce. Další dlouhodobější řešení by měl hledat pražský magistrát.

Ministerstvo vnitra zajistí rodině kubánského uprchlíka na vlastní náklady také zdravotní a psychologickou péči a další materiální zázemí, například tlumočení, výuku češtiny, školní docházku a pomoc při komunikaci s úřady.

Právník Roland Jiménez Pozada byl zatčen v roce 2003 a odsouzen na 12 let. Trest dostal za propagaci demokracie, i když obvinění doslova znělo, že zneuctil osobu Fidela Castra.

Roland Jiménez Pozada s rodinou | Foto: ČTK

Jeho manželka je nezávislou novinářkou, která také strávila několik měsíců ve vězení a po zadržení manžela musela zůstat v domácím vězení. Z motáků, které ji manžel posílal z žaláře, psala články a informovala svět o dění v karibském komunistickém ráji.

Spolu s manželi dorazil i jejich syn a bratr Rolanda Jiméneze Pozady s dcerou.

Další uprchlíci budou následovat

Česká republika se letos Evropské unii zavázala, že do země přijme až deset kubánských uprchlíků, kteří byli po propuštění z vězení vykázáni z Kuby. Po příletu rodiny Rolanda Jiméneze Pozady je tedy Česko v polovině.

Podle Haišmana je zatím předběžné odhadovat, kdy přijdou na řadu další, „Budeme reagovat na aktuální situaci,“ podotkl.

Rodinu Rolanda Jiméneze Pozady mohou následovat další kubánští uprchlíci | Foto: ČTK

Po Španělsku je Česko teprve druhým unijním státem a celkově po USA a Chile čtvrtým, který takto kubánským politickým vězňům pomáhá. Důvodem je podle české diplomacie to, že máme s karibskou zemí podobnou historii, a chceme proto pomoci na cestě k demokracii.

Evropská unie jako celek ale po včerejší schůzce ministrů zahraničí v Lucemburku svůj současný vztah ke kubánskému režimu nehodlá jakkoliv měnit. Důvodem je nechuť Kuby změnit svůj přístup k dodržování základních lidských práv.

Přesto ale ke změnám na Kubě dochází, podle některých kubánských disidentů dokonce k velmi významným. Kubánci například mohou oficiálně podnikat. Tamní režim k takovémuto radikálnímu kroku ale donutily okolnosti. Krize dolehla i na komunistický ráj a o práci přijde asi půl milionu státních zaměstnanců.

Martin Hromádka, Ondřej Bouda, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme