Do Prahy se vracejí další vojáci českého kontingentu v Iráku

Dnes odpoledne přiletí na ruzyňské letiště vojáci českého kontingentu z Iráku. Jde o poslední část skupiny, která v naší 7. polní nemocnici začínala. Společně s vojáky poletí do České republiky také další čtyři irácké děti, které se budou léčit v pražské motolské nemocnici. Střídající skupina jede do Basry už jen na tři měsíce, koncem roku totiž působení českého mise v Iráku skončí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

česká polní nemocnice | Foto: Ivo Žák, Michal Plodr

Plukovník Michal Pažůr, velitel společného operačního centra, který má na Ministerstvu obrany na starosti všechny naše mise, Radiožurnálu řekl, že skupina, která nově do Iráku odletí bude poslední. "Máme zkalkulované veškeré náklady a předpokládáme, že kontingent armády České republik, který působí ve stavech stabilizačních sil pro Irák, bude končit do konce tohoto roku a poté nemocnici zabalíme a kombinovaným způsobem přesuneme do české republiky," uvedl.

Ve starém kontingentu, který od dubna vedl plukovník Mojmír Mrva vedl, působilo 325 vojáků. Úkoly nemocnice před týdnem převzali čerství vojáci vedení Přemyslem Škáchou. Nový kontingent bude mít podle plukovníka Pažoura 271 osob. V sestavě nyní chybí tzv. humanitární odřad, jehož příslušníci na jaře a v létě rozváželi v oblasti vodu.

Společně s vojáky poletí do České republiky také další čtyři irácké děti, které se budou léčit v pražské motolské nemocnici. Jde o třetí skupinu těžce nemocných dětí, které jsou převáženy do ČR v rámci akce humanitárních evakuací pod patronátem ministerstva vnitra. Všechny čtyři děti, jež bude doprovázet jejich dospělý příbuzný, mají zdravotní problémy kardiologického rázu a jejich přežití v Iráku by bylo velmi nejisté. S těmito malými pacienty, které vybírali lékaři 7. polní nemocnice, dosáhne počet převezených dětí šestnácti.

Naděžda Hávová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme