Do Prahy v září poprvé zavítá vůdkyně barmské opozice Su-Ťij

Na konferenci Forum 2000 zavítá v září dlouho, a dosud marně, zvaný host, nositelka Nobelovy ceny míru a vůdkyně barmské opozice Aun San Su-Ťij. Pořadatel, Nadace Forum 2000, ji zvala opakovaně, ještě v dobách, kdy byla Su-Ťij disidentkou. V Barmě tehdy vládla vojenská junta. Od roku 2010 má ale země civilní, byť armádou podporovanou vládu, a Su-Ťij je dnes poslankyní za svou Národní ligu pro demokracii.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Su Ťij

Su Ťij | Zdroj: Reuters

68letá Aun San Su-Ťij byla možná nejznámější politická vězeňkyně na světě. Za vlády vojenské junty strávila v domácím vězení s přestávkami celkem asi 15 let.

Su-Ťij měla zájem o politiku v rodině, její tatínek byl barmský národní hrdina, generál Aun San, zakladatel Komunistické strany Barmy, který v roce 1947 vyjednal nezávislost Barmy na Británii. Téhož roku byl ale zavražděn.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Su Ťij mluvila na Radiožurnálu Helena Berková ze zahraniční redakce

Su-Ťij studovala na Oxfordu, v Anglii se seznámila se svým manželem, se kterým má dvě děti. Do Barmy se vrátila na konci 80. let. Její strana, Národní liga pro demokracii v roce 1990 vyhrála volby, ale vojenská vláda prohlásila výsledky voleb za neplatné a Su ťij byla nucena zůstat v domácím vězení. Na svobodu se dostala až v roce 2010.

Pro vztahy Su Ťij k České republice je stěžejní postava bývalého prezidenta Václava Havla. Su Ťij o tom před časem mluvila v rozhovoru pro Český rozhlas. Řekla, že Česká republika a zvlášť Václav Havel celá léta podporovali úsilí Barmánců o demokracii, že Havlovi vděčí za Nobelovu cenu za mír. On ji navrhl už začátkem devadesátých let, Su Ťij ji dostala v roce 1991. Finanční cenu použila k založení zdravotní a vzdělávací nadace pro obyvatele Barmy. Su Ťij také vyjádřila politování nad tím, že se s Havlem nemohla osobně setkat.

V září by tedy měla Su Ťij promluvit na půdě Havlovy nadace Forum 2000. Konference má název ‚Společnost v přerodu‘ a má se zabývat problémy přechodu od autoritářského režimu k demokracii.

Barma má od roku 2010 civilní vládu prezidenta Theina Seina. Ta propustila mnoho politických vězňů a začala zavádět ekonomické, politické a další reformy. Uvolnila třeba cenzuru médií. Mnozí bývalí disidenti, kteří se ze zahraničí vrátili do vlasti, ten vývoj vítají. Říkají sice, že Barma, druhá nejchudší země v Asii, na tom ještě není tak, jak by si přáli, ale že je na správné cestě.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme