Do pražského Karlína se vracejí lidé

V pražském Karlíně je dnes rušno. Další lidé se totiž měsíc po ničivých záplavách mohou vrátit do svých domovů. Od osmé hodiny ranní je to umožněno do domů označených A a B. Celkem 34 budov označených C je nadále neobyvatelných, do části označené CR je vstup rizikový, lidé si tam mohou pouze vyzvednout osobní věci. Do části označené CN vstup možný není.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

úklidové práce | Foto: Jan Rosenauer

V Karlíně jde elektrický proud, jenom na plyn si obyvatelé chvíli počkají. Starosta Josef Nosek ale nedoporučuje návrat těm, kteří mají dům označen písmenem C. Takové domy jsou rizikové: "Od osmi hodin ráno je možné, aby se obyvatelé Karlína vrátili do svých domovů. Zatím nedovolujeme dopravní obsluhu, to znamená, že nedovolujeme, aby se do Karlína vrátily osobní automobily, ale lidé se mohou vrátit. Samozřejmě mohou se vrátit ti, kteří bydlí v bytech, které nejsou zaplavené, to znamená od 1. patra výše. Lidé, kteří bydlí v zaplavených bytech, tak v těch částech, které jsou nejpostiženější, tak velmi pravděpodobně ty byty nebudou obyvatelné."

Starosta Prahy 8 Josef Nosek říká, že elektrická enegrie je zapojena do všech objektů v oblasti. "Teď už záleží na vlastnících nemovitostí, zda provedou revizi a připojení svých objektů do sítě. Plyn je zapojen střednětlaký po celé Invalidovně nízkotlaký po části Invalidovny. V oblasti vnitřního Karlína to znamená té zóny A, tak tam plyn zatím puštěn není vůbec."

Někteří lidé ale informace o obnovování elektřiny a plynu vůbec nemají. "Elektrika, plyn nejde a telefon jsem si nechala odpojit, protože to nemá cenu. Tak do toho 1. listopadu na vlastní žádost, abysme nemuseli platit ten investiční poplatek."

"Máte informaci, kdy by vám dodávky elektřiny měli obnovit?"

"Ne, to je nedobytný. To se nedovíme, já mám tedy pocit, že je toho moc."

Pražská energetika potvrdila, že v oblasti Karlína, Libně, Petrské čtvrti a Lahovic dochází k poruchám, a tím k opakovanému přerušení dodávek elektřiny. Jsou to lokality, kde byla zařízení delší dobu vystavena vodě nebo vysoké vlhkosti. Navíc zde dochází k půdním pohybům. Energetici se stále nemůžou dostat do 280 objektů zejména v Karlíně.

Stav nebezpečí stále trvá v městských částech Praha 1, 7 a 8, Radotín, Chuchle, Zbraslav, Lipence, Troja, Suchdol, Lysolaje a Modřany.

Jak Radiožurnálu řekl starosta Prahy 8 Josef Nosek, dalším krokem bude násilné vyklizení objektů, ve kterých ještě zůstal nepořádek po velké vodě. "Od příštího týdne máme vytipované objekty, které jsou nebezpečné svému okolí - ať už z hlediska hygienického nebo z toho důvodu, že nevyklizené sklepy bytové či nebytové objekty ohrožují statiku objektu. Tyto prostory budeme vyklízet násilně. Přikročíme k tomu, že budou násilím otevřeny dveře, násilím tyto prostory vyklizeny a posléze budou uzavřeny policejní páskou."

Od dnešního odpoledne po celý víkend bude už také tato čtvrť volně přístupná automobilům. Radiožurnálu to potvrdil starosta Prahy 8 Josef Nosek. "O víkendu pouštíme dopravu do Karlína, to znamená, že od dnešní 17. hodiny až do 21. hodiny v neděli je možné bez zvláštního povolení projíždět Karlínem, od 21. hodiny se opět uzavírá."

Markéta Kaclová, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme