Do preventivní akce na silnicích se o Velikonocích zapojí na 3000 policistů

Řidiče bude o Velikonocích kontrolovat na tři tisíce policistů. Velká preventivní akce se ode dneška do pondělí zaměří například na dodržování rychlosti, nebezpečné předjíždění a alkohol za volantem. Loni v tomto období zemřeli čtyři lidé a v 67 případech jeli řidiči pod vlivem alkoholu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní policie při kontrole (ilustrační ofot) | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

„Počítáme i s nasazením speciální techniky, jako jsou vozidla pro skrytý dohled, to znamená nasazení autotýmů. A v případě dobrých povětrnostních podmínek plánujeme i nasazení speciálních motocyklů se záznamovým zařízením a nevylučujeme ani nasazení například letecké služby pro případ monitoringu dopravy,“ řekl Českému rozhlasu Michal Hodboď z dopravní policie.

„Ta vozidla v autotýmu jsou vozidla o silnějším výkonu tak, aby byla schopná lépe bojovat například s bezohlednou agresívní jízdou na dálnicích.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Preventivní akci zaměřenou na bezpečnost v dopravě o Velikonocích přiblížil Michal Hodboď z dopravní policie

Policisté budou podle šéfa dopravních policistů Tomáše Lercha hlídat i omezení na modernizovaných úsecích dálnice D1 nebo opravovanou část u Průhonic na výjezdu z Prahy.

„Policie bude přítomna v blízkosti těchto uzavírek zejména z toho důvodu, aby dohlížela na plynulost silničního provozu. Dojde-li k nějaké dopravní nehodě, budeme se snažit co nejrychleji obnovit provoz a nevytvářet možnost vzniku dalších rizikových situací,“ uvedl Lerch.

Počasí si stále žádá zimní pneumatiky

Velikonoce budou letos ve znamení chladného počasí s přeháňkami. Petr Vomáčka z Ústředního automotoklubu proto doporučuje vyjíždět na zimních pneumatikách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rady pro řidiče před náročným velikonočním víkendem má Petr Vomáčka z Ústředního automotoklubu

„Letní pneumatiky fungují od 6 stupňů výše. Tím pádem vám ta letní pneumatika nepomůže při nějaké kritické situaci a může se stát, že nedobrzdíte nebo vylétnete z komunikace. A pak je jen otázka štěstěny, zda skončíte ve stromě nebo v příkopu a poškodí se jenom plechy, nebo se zraníte,“ poznamenal Vomáčka.

Během loňských Velikonoc se podle policejních statistik stalo 821 nehod, z toho u 67 případů hrál roli alkohol. Zemřeli čtyři lidé. O svátcích roku 2013 se stalo 777 nehod, které nepřežili tři lidé. Ještě tragičtější byla bilance Velikonoc například v roce 2009, kdy bylo 15 obětí dopravních nehod.

Petr Jansa, Pavla Firbacherová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme