Do provozu uveden další kus dálnice D8

Po dalším úseku dálnice D8 jezdí ode dneška první automobily. Jedná se o jediný letošní přírůstek na tuzemské dálniční síti. Nová část D8 vede z Nové Vsi do Doksan a propojila úseky mezi Prahou a Lovosicemi. Dálnici je nyní dlouhá 48 kilometrů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstavba začala v říjnu 1998 a stála téměř 1,5 miliardy korun. Přesto podle Pavla Lányho ze Správy výstavby nepatří fiančně ani technicky k nejnáročnějším. "Je to jedna z nejlevnějších dálnic, které se u nás staví, daleko náročnjěší bude třeba úsek z Ústí nad Labem na hranice nebo přes České středohoří, ale každý úsek dálnice je náročný."

Celá 92kilometrová dálnice D8 by měla být podle smlouvy s německou stranou dokončena v roce 2005. Zbývá ještě dokončit úseky z Lovosic do Řehlovic o délce 16,4 kilometru a z Trmic na hranici (23,3 km). Ministr dopravy a spojů Jaromír Schling je přesvědčen, že v roce 2005 se česká a německá část dálnice setká na hraničním mostě. Nevidí pro to žádnou překážku.

Ministr dopravy Jaromír Schling při jeho otevření zdůraznil především vyšší bezpečnost provozu. Tu zdůraznil i vedoucí středočeského oddělení dopravní policie mjr. Stanislav Huml, i když na druhou stranu upozornil, že on sám se bojí některých míst, kde dálnice vychází na otevřené prostranství, kde by mohl být boční vítr, bude tam v zimě zřejmě i náledí, proto to případně osadí dopravními značkami.

Proti výstavbě úseku přes Středohoří stále protestují ekologičtí aktivisté. Ministerstvo životního prostředí však letos na jaře definitivně potvrdilo pro stavbu výjimku ze zákona o ochraně přírody. Stavět by se mělo začít zřejmě v příštím roce. Jak Českému rozhlasu řekl Petr Hrdina z Hnutí Děti Země, ekologové se s touto výjimkou nehodlají smířit a obrátí se na soud. Už tak se termín zprovoznění posunul z loňského listopadu kvůli rozsáhlému archeologickému průzkumu v lokalitě Podřipsko.

Kromě D8 se dostavují další dálnice: letos začala výstavba části obchvatu Plzně na dálnici D5 (Praha-Plzeň-Rozvadov) a stavba na dálnici D1 (Praha-Brno-Lipník) v úseku Kroměříž - Mořice. připravují se práce na úsecích dálnic D3 (Praha-České Budějovice), D47 (Lipník-Ostrava-Polsko) a pokračování D11 (Praha-Hradec Králové-Polsko) z Libic nad Cidlinou do Hradce Králové.

Markéta Kaclová, Miroslav Zimmer, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme