Brazílie 4:1 Jižní Korea

Do provozu uveden další kus dálnice D8

Po dalším úseku dálnice D8 jezdí ode dneška první automobily. Jedná se o jediný letošní přírůstek na tuzemské dálniční síti. Nová část D8 vede z Nové Vsi do Doksan a propojila úseky mezi Prahou a Lovosicemi. Dálnici je nyní dlouhá 48 kilometrů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstavba začala v říjnu 1998 a stála téměř 1,5 miliardy korun. Přesto podle Pavla Lányho ze Správy výstavby nepatří fiančně ani technicky k nejnáročnějším. "Je to jedna z nejlevnějších dálnic, které se u nás staví, daleko náročnjěší bude třeba úsek z Ústí nad Labem na hranice nebo přes České středohoří, ale každý úsek dálnice je náročný."

Celá 92kilometrová dálnice D8 by měla být podle smlouvy s německou stranou dokončena v roce 2005. Zbývá ještě dokončit úseky z Lovosic do Řehlovic o délce 16,4 kilometru a z Trmic na hranici (23,3 km). Ministr dopravy a spojů Jaromír Schling je přesvědčen, že v roce 2005 se česká a německá část dálnice setká na hraničním mostě. Nevidí pro to žádnou překážku.

Ministr dopravy Jaromír Schling při jeho otevření zdůraznil především vyšší bezpečnost provozu. Tu zdůraznil i vedoucí středočeského oddělení dopravní policie mjr. Stanislav Huml, i když na druhou stranu upozornil, že on sám se bojí některých míst, kde dálnice vychází na otevřené prostranství, kde by mohl být boční vítr, bude tam v zimě zřejmě i náledí, proto to případně osadí dopravními značkami.

Proti výstavbě úseku přes Středohoří stále protestují ekologičtí aktivisté. Ministerstvo životního prostředí však letos na jaře definitivně potvrdilo pro stavbu výjimku ze zákona o ochraně přírody. Stavět by se mělo začít zřejmě v příštím roce. Jak Českému rozhlasu řekl Petr Hrdina z Hnutí Děti Země, ekologové se s touto výjimkou nehodlají smířit a obrátí se na soud. Už tak se termín zprovoznění posunul z loňského listopadu kvůli rozsáhlému archeologickému průzkumu v lokalitě Podřipsko.

Kromě D8 se dostavují další dálnice: letos začala výstavba části obchvatu Plzně na dálnici D5 (Praha-Plzeň-Rozvadov) a stavba na dálnici D1 (Praha-Brno-Lipník) v úseku Kroměříž - Mořice. připravují se práce na úsecích dálnic D3 (Praha-České Budějovice), D47 (Lipník-Ostrava-Polsko) a pokračování D11 (Praha-Hradec Králové-Polsko) z Libic nad Cidlinou do Hradce Králové.

Markéta Kaclová, Miroslav Zimmer, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme