Do Síně slávy populární hudby vstoupil Mejla Hlavsa

Zpěvákem roku 2000 se stal Dan Bárta a zpěvačkou Lenka Dusilová. Objevem a zároveň skupinou roku se stala sestava Monkey Business a albem roku je Illustratosphere Dana Bárty. Skladbou roku se stala písnička Nad stádem koní ostravské skupiny Buty. Ceny v sobotu večer udělila v pražském Veletržním paláci Akademie populární hudby.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do Síně slávy vstoupil in memoriam zpěvák undergroundové skupiny Plastic People of the Universe Mejla Hlavsa. Sošku anděla předal Hlavsově rodině a kamarádům prezident Václav Havel. "Mejla rozhodující měrou ovlivnil jejich zvláštní a zneklidňující styl, který varoval svět před možnými katastrofami," komentoval prezident Hlavsův přínos české hudbě.

Mejla Hlavsa je v Síni slávy spolu s Karlem Gottem, Vladimírem Mišíkem, Karlem Krylem, Hanou Hegerovou, Jiřím Suchým, Petrem Novákem, Martou Kubišovou, Waldemarem Matuškou a skupinou Olympic.

V kategorii zpěvačka roku byla soškou anděla vyznamenána Lenka Dusilová. Českému rozhlasu po skončení slavnostního večera řekla, že pro ni Výroční cena Akademia populární hudby znamená hlavně dál produkovat dobrou hudbu. Na druhém místě se z trojice nominovaných v hlasování akademiků umístila Helena Vondráčková a na třetím Lucie Bílá.

Dan Bárta byl při udílení letošních Výročních cen Akademie populární hudby úspěšný hned dvakrát. Stal se zpěvákem roku a zároveň ve své kategorii zvítězilo jeho poslední album s názvem Illustratosphere. Dan Bárta Českému rozhlasu řekl, že ke vzniku této desky vedl hlavně pocit dovršení koketerie s s určitým žánrem hudby a chuť záměr dotáhnot do konce.

V průběhu večera selhal počítač, a tak se o skupině roku muselo hlasovat znovu. Předseda akademie Michal Horáček pak potvrdil, že druhé hlasování bylo regulérní i podle notářky.

Slavnostního předání cen, které bylo přenášeno Českou televizí, Českým rozhlasem a poprvé i na Internetu, se zúčastnily i světové hvězdy - britská skupina Manic Street Preachers a zpěvák Eros Ramazzoti. Ten byl v České republice poprvé, přestože v Čechách a na Slovensku prodal už nejméně 200 000 alb.

Hlavní kategorie:

Zpěvačka roku: Lenka Dusilová, Zpěvák roku: Dan Bárta, Skupina roku: Monkey Business, Objev roku: Monkey Business, Album roku: Illustratosphere (Dan Bárta), Skladba roku: Nad stádem koní (Buty; hudba a text Vítek Rotter), Síň slávy: Milan (Mejla) Hlavsa

Žánrová ocenění:

Videoklip roku: Jan Krejčíř (Dan Bárta: Předpokládám), Etnická a alternativní hudba: Rale, Folk a country: Karel Plíhal, Hard a heavy: Silent Stream of Godless Elegy, Jazz a blues: Roman Pokorný, Taneční scéna a rap a hip hop: Ohm Square

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme