Do škol by se mohli vrátit učitelé bez pedagogického vzdělání, zákon přitom platí jen dva roky

Povinnost kantorů mít pedagogickou školu by mohla zmizet. A to už po podzimních sněmovních volbách, píšou Hospodářské noviny.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učitel (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Pixabay

Zákon, podle kterého musí mít každý učitel pedagogické vzdělání, začal platit v lednu 2015. Po dvou letech se ale znovu změní.

Detailní data o platech, odměnách a věku učitelů: systém motivuje padesátníky a odhání mladé

Číst článek

Důvody jsou dva. Kvalifikovaných učitelů hlavně u přírodovědných předmětů ubývá. Politici navíc podle deníku volají po tom, aby se do vzdělávání žáků zapojili i odborníci z praxe - podobně jako na vysokých školách.

Shoda pravice

Nejde přitom o první pokus zrušit povinnost učitelů mít pedagogické vzdělání. Letos to navrhoval šéf školského odboru sněmovny Jiří Zlatuška z hnutí ANO, mimo jiné bývalý rektor Masarykovy univerzity. Návrh sněmovna sice nepodpořila, ale podle Hospodářských novin se dá čekat, že s ním hnutí ANO přijde znovu. Prakticky totéž co Zlatuška prosazuje i ODS a TOP 09.

Současný ministr školství Stanislav Štech z ČSSD však tvrdí, že stačí ty výjimky, které zákon připouští už teď. Tedy aby pedagogické vzdělání nemuseli mít učitelé nad 55 let s alespoň dvacetiletou praxí a rodilí mluvčí vyučující jazyky.

 

Marcela Hálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme