Do sněmovny přichází vládní reforma financí
Dlouho očekávaná jednání o vládní reformě veřejných financí začínají. Dvanáct příslušných vládních zákonů má stole sněmovna. Poslanci vládní koalice se ale dohodli, že budou hlasovat jednotně. Protože opoziční ODS i KSČM reformu podpořit nehodlají, záleží Špidlově koalici doslova na každém hlasu vlastních zákonodárců. Vláda si ale dala cíl prosadit reformní zákony v takové podobě, v jaké je předkládá. Hlasovat teď bude o tom, zda se předlohami budou zabývat sněmovní výbory. Schvalování předloh se potom očekává v září.
Vládní představa o reformě veřejných financí dnes narazí v Poslanecké sněmovně na tvrdý odpor opozice. Zásadní nesouhlas s navrženou koncepcí avizují už delší dobu občanští demokraté. "My jsme se shodli na tom, že tenhle balík zdražiování a šacování, jak jsme to nazval, nepodpoříme v žádné z částí, kterou vláda navrhne," říká místopředseda sněmovny za ODS Vlastimil Tlustý, který se podílí na přípravě koncepce změn z dílny občanských demokratů.
Také komunisté už dali najevo, že s jejich podporou nemůže vládní koalice počítat. "Ale pokud bude vládní koalice mít disciplínu, tak prohlasuje průchod prvním čtením," odhaduje komunistický poslanec Václav Exner.
Klíčovou jednotu vládní koalice může narušit zhruba deset nerozhodnutých poslanců sociální demokracie, kteří chtějí předložené zákony ještě upravit. S pozměňovacími návrhy přijde zřejmě i unionistka Hana Marvanová. Případné změny jsou ale možné až v dalších čteních a tak i tito ne úplně přesvědčení poslanci chtějí reformní zákony pustit do dalšího projednávání.
Podporu slibují lidovci. Potvrzuje to místopředseda sněmovny za KDU-ČSL Jan Kasal. "Budeme všichni pro to, aby zákony byly propuštěny do druhého čtení."
Vláda si ale dala cíl prosadit reformní zákony v takové podobě, v jaké je předkládá.
Prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek zase říká, že vládní reforma je spíše soubor rozpočtových opatření. Upozorňuje, že reforma vůbec neřeší podporu rozvoje ekonomiky a chybí v ní i razantní řešení mandatorních výdajů. Především pak v oblasti zneužívání sociálních dávek. "Stát má určité funkce, které si musí zachovat, a musí si zachovat právě tu scoiální síť, ale můžeme se určitě poučit a ten systém je jednoduchý, naprosto jasná, přísná kontrola vyplácení dávek, a to není nic proti lidským právům, jak někteří tvrdí, jasný přísný systém kontroly práceneschopných, přísný systém kontroly těch, kteří jsou nezaměstnaní."
Odboráři ale neskrývají své výtky k návrhu. Například nemocenská by podle nich měla minimálně pět dnů v roce dosahovat téměř plné výše vyměřovacího základu. Odboráři také požadují, aby byla zachována výhoda dřívějšího odchodu do důchodu pro ženy, které vychovaly děti. Výtek není ušetřeno ani plánované zavedení tzv. fiktivního příjmu a minimální daně pro osoby samostatně výdělečně činné. Českomoravská konfederace odborových svazů proto podle místopředsedy Jaroslava Zavadila chce do druhého čtení prosadit i své pozměňovací návrhy. "Budeme chtít, protože víme, že první čtení je takovou tou první vlnou, kde se bdue rozhovodovat o tom, jestli ten zákon vůbec projde do dalšího čtení. Rozhodující bude to, co se bude odehrávat ve výborec v parlamenentu a hlavně ve druhém čteí, kde budou určitě podávány pozměňovací návrhy, které budeme i my připravovat a prostřednictvím poslanců je budeme chtít uplatnit."
Reforma počítá i se škrty v sociální oblasti. Snížit by se měla například nemocenská. Ten, kdo vydělá hrubého zhruba 15 500 by tak už příští rok při 14denní nemoci bral o tisíc korun méně než letos. Opatření by podle ekonomky Heleny Horské z České spořitelny nejvíce ovlivnilo lidi z podprůměrným příjmem. "Neboť pro ty bylo výhodné si zajistit dlouhodobou nemocenskou neboť jejich příjem pod 8 tisíc byl nižší než dostávali na nemocenské dávce. Lidí s průměrnými a víceméně nadprůměrnými příjmy se toto nedotkne, neboť si často nemohli dovolit zůstat na nemocenské a používali k řešení nemoci svoji vlastní dovolenou."
Chystaný balík změn by měl státu ušetřit do roku 2006 zhruba 200 miliard korun ve výdajích. Důchodci musejí například počítat s tím, že za tři roky poklesnou důchody na 40 procent průměrné mzdy. Měsíčně by tak přišly zhruba o 380 korun. Podle Horské je současný důchodový systém dlouhodobě neudržitelný. Klesá totiž počet lidí, kteří ho mohou financovat. "Vzhledem k tomu, že v budoucnu lze očekávat výrazné prodloužení průměrného věku obyvatelstva v České republice, poroste i počet důchodců. Větší počet důchodců znamená také větší zatížení práceschopného a produktivního obyvatelstva. Pokud bychom nechtěli změnit systém, museli bychom my, kteří pracuejme, odvádět do důchodového systému daleko větší objem peněz než dosud odvádíme."
Do penze už by se také plně nezapočítávala doba studia a důchody by se valorizovaly jen minimálně. Dalšímu propadu životní úrovně důchodců může podle Markéty Šichtařové z Volksbank zabránit pouze zavedení kapitálové systému. Tedy, že si budou lidé budou sami na penzi spořit. "A tyto peníze budou prostřednictvím penzijních fondů inevstovány na kapitálovém trhu tak jak to duělali například Slováci Samozřejmě ti, kteří si nestačili dostatečně naspořit dopředu, tedy dnešní důchodci, budou dál poporováni jako jsou dneska dokud do důchodového věku nepřijdou ti lidé, kteří už budou mít sami na sebe naspoříno."