Do soukromých škol chodí velmi málo žáků. Výjimkou jsou VŠ

První soukromé školy začaly u nás vznikat hned po roce 1989. Po více než dvaceti letech se ale ukazuje, že zájem o privátní vzdělávací instituce je stále minimální. I když nutno říct, že například počet studentů na soukromých vysokých školách od roku 2000 rapidně stoupl. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu a Ústavu informací ve vzdělávání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školáci ze Základní školy v Hořicích ve studiu ČRo HK

Školáci ze Základní školy v Hořicích ve studiu ČRo HK | Foto: Milan Baják | Zdroj: Český rozhlas

Význam privátních mateřských a základních škol je v českém vzdělávacím systému minimální. Do soukromých školek chodí jen jeden a půl procenta ze všech dětí, do základních pak necelé procento.

Přehrát

00:00 / 00:00

Klára Bílá mluví o nárůstu soukromých škol v České republice v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

„Tam již před revolucí byla poměrně hustá síť jak mateřských, tak základních škol a školy uspokojoval poptávku rodičů. Takže pro soukromý sektor se tam víceméně nabízel pouze různé alternativní školy, které na trhu chyběly,“ řekla Michaela Kleňhová z Ústavu informací ve vzdělávání.

Co se týká soukromých středních škol, těm se v podstatě podařilo vyplnit díru na trhu. Privátní subjekty totiž začaly nabízet hlavně maturitní ekonomické obory.

Lidé na soukromých vyšších odborných a vysokých školách nejčastěji studují ekonomiku, hotelnictví nebo humanitní vědy. Ještě nabízejí spíše okrajové obory, a proto na soukromých nestuduje tolik studentů. I když, jak už zaznělo na začátku, jejich počet rapidně stoupl.

Soukromých vysokých škol je více než veřejných

V roce 2000 bylo na soukromých vysokých školách dva tisíce studentů, v minulém akademickém roce 57 tisíc. K tomu je nutno dodat, že počet soukromých vysokých škol převyšuje číslo těch veřejných, a sice v poměru 44 ku 28. Pro srovnání: v roce 2000 jsme měli 35 vysokých škol, nyní jsme na čísle 72. Ministerstvo školství dlouhodobě upozorňuje, že tento počet je příliš velký a vznik nových škol už nebude dále podporovat.

Stejný názor má i předsedkyně Českého statistického úřadu Ivana Ritschelová.

„Můj osobní názor je, že jejich počet je na velikost České republiky, na počet studentů v České republice, relativně velmi vysoký,“ řekla.

A ke kvalitě vysokých škol po několika kauzách s pochybným získáváním titulů dodala:
„Abychom mohli hodnotit kvalitu vysokého školství, museli bychom mít univerzitu nebo vysokou školu od vysoké školy. Říct obecně, že naše vysoké školství je nekvalitní, to si netroufnu ani já, a myslím si, že ani představitelé ministerstva.“

České soukromé školy se celkově na vzdělávacím systému nepodílí takovou měrou, jako je to jinde, například ve Spojených státech či sousedním Rakousku.

Hanka Shánělová, Klára Bílá, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme