Do soutěže karlovarského festivalu se zapojily další filmy - jeden z nich český

V Karlových Varech se divákům poprvé představil český film Děti noci. Snímek režisérky Michaely Pavlátové a začínající scenáristky Ireny Hejdové, vyprávějící příběh mladé dívky Ofky, která se vypořádává se světem dospělých, bojuje o hlavní cenu - Křišťálový globus - v konkurenci dalších 13 filmů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Křišťálový glóbus

Křišťálový glóbus | Foto: Jan Rosenauer, Hanka Shánělová, Jiří Chum

Hlavní hrdinkou filmu Děti noci, který je zasazen do zajímavého prostředí pražských Holešovic a Karlína, je mladá dívka Ofka. Ta se brání světu dospělých, protože jí připadá prázdný a plný podivných vztahů. Na tvorbě filmu se podílela řada žen. Režisérka Michaela Pavlátová ale odmítá, že by šlo o ženský film:

"Mně připadá, že je to takové zjednodušení - když vidí, že scenáristka, producentka, režisérka jsou ženy, a pak je tam ještě herečka či střihačka, tak je to prostě ženský film. Ono se těm nálepkám neubráníte."

Umělecká šéfka festivalu Eva Zaoralová vyzdvihuje především herecké výkony filmu, v němž hlavní role ztvárnili Martha Issová a Jiří Mádl: "To, že je Martha Issová výborná, je známé. Ale jak báječný je Mádl v tomhle filmu, to mě opravdu překvapilo. A myslím si, že to zaujme spoustu diváků, kteří jsou zvyklí ho vidět v úplně jiných rolích."

V hlavní soutěži se ve světové premiéře také představuje francouzsko-belgické psychologické drama Vzdálená chvění. Vypráví příběh mladého Senegalce, který se snaží dostat do Evropy. Podle Evy Zaoralové se tento film dostal do hlavní soutěže zvláštním způsobem:

"V takové jedné z posledních várek DVD se objevil film, který jsem si pustila a začal mě zajímat. Potom začal zajímat všechny ostatní. Načež se ukázalo, že nám poslali film, který není ještě hotový a jeho režisér je pro nás naprosto neznámý. Odehrává se to celé v Senegalu a je to intimní drama."

Festival nabízí v premiéře několik dalších českých filmů. Třetí díl dokumentárního cyklu Zapomenuté transporty s názvem Do Estonska mapuje osudy českých židovských žen, které se v roce 1942 dostaly do koncentračních táborů v této Pobaltské zemi. Pohled do doby bitvy na Bílé hoře nabízí dokument Návrat do vlasti.

V hlavní soutěži filmového festivalu se už také představil chorvatský snímek Za sklem. Jeho režisér Zrinko Ogresta není v Karlových Varech poprvé a jak řekl Radiožurnálu, Česká republika je mu blízká:

"V minulém životě jsem byl možná Čech. Když jsem v osmdesátých letech studoval v Záhřebu režii, byl jsem dvakrát v Karlových Varech na festivalu studentských filmů. A také můj absolventský snímek vycházel z románu českého spisovatele Jiřího Marka."

Vydejte se s Radiožurnálem na 43. MFF Karlovy Vary! Poslouchejte každý všední den od 12.30 do 15.00 hodin a o víkendu od 14.00 do 15.00 hodin živé vysílání Radiožurnálu přímo ze studia v hotelu Thermal nebo dopolední a odpolední Filmžurnál na karlovarské frekvenci 102,6 MHz. Víc informací a program vysílání najdete na www.radiozurnal.cz/filmzurnal.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme