Do soutěže karlovarského festivalu se zapojily další filmy - jeden z nich český
V Karlových Varech se divákům poprvé představil český film Děti noci. Snímek režisérky Michaely Pavlátové a začínající scenáristky Ireny Hejdové, vyprávějící příběh mladé dívky Ofky, která se vypořádává se světem dospělých, bojuje o hlavní cenu - Křišťálový globus - v konkurenci dalších 13 filmů.
Hlavní hrdinkou filmu Děti noci, který je zasazen do zajímavého prostředí pražských Holešovic a Karlína, je mladá dívka Ofka. Ta se brání světu dospělých, protože jí připadá prázdný a plný podivných vztahů. Na tvorbě filmu se podílela řada žen. Režisérka Michaela Pavlátová ale odmítá, že by šlo o ženský film:
"Mně připadá, že je to takové zjednodušení - když vidí, že scenáristka, producentka, režisérka jsou ženy, a pak je tam ještě herečka či střihačka, tak je to prostě ženský film. Ono se těm nálepkám neubráníte."
Umělecká šéfka festivalu Eva Zaoralová vyzdvihuje především herecké výkony filmu, v němž hlavní role ztvárnili Martha Issová a Jiří Mádl: "To, že je Martha Issová výborná, je známé. Ale jak báječný je Mádl v tomhle filmu, to mě opravdu překvapilo. A myslím si, že to zaujme spoustu diváků, kteří jsou zvyklí ho vidět v úplně jiných rolích."
V hlavní soutěži se ve světové premiéře také představuje francouzsko-belgické psychologické drama Vzdálená chvění. Vypráví příběh mladého Senegalce, který se snaží dostat do Evropy. Podle Evy Zaoralové se tento film dostal do hlavní soutěže zvláštním způsobem:
"V takové jedné z posledních várek DVD se objevil film, který jsem si pustila a začal mě zajímat. Potom začal zajímat všechny ostatní. Načež se ukázalo, že nám poslali film, který není ještě hotový a jeho režisér je pro nás naprosto neznámý. Odehrává se to celé v Senegalu a je to intimní drama."
Festival nabízí v premiéře několik dalších českých filmů. Třetí díl dokumentárního cyklu Zapomenuté transporty s názvem Do Estonska mapuje osudy českých židovských žen, které se v roce 1942 dostaly do koncentračních táborů v této Pobaltské zemi. Pohled do doby bitvy na Bílé hoře nabízí dokument Návrat do vlasti.
V hlavní soutěži filmového festivalu se už také představil chorvatský snímek Za sklem. Jeho režisér Zrinko Ogresta není v Karlových Varech poprvé a jak řekl Radiožurnálu, Česká republika je mu blízká:
"V minulém životě jsem byl možná Čech. Když jsem v osmdesátých letech studoval v Záhřebu režii, byl jsem dvakrát v Karlových Varech na festivalu studentských filmů. A také můj absolventský snímek vycházel z románu českého spisovatele Jiřího Marka."
Vydejte se s Radiožurnálem na 43. MFF Karlovy Vary! Poslouchejte každý všední den od 12.30 do 15.00 hodin a o víkendu od 14.00 do 15.00 hodin živé vysílání Radiožurnálu přímo ze studia v hotelu Thermal nebo dopolední a odpolední Filmžurnál na karlovarské frekvenci 102,6 MHz. Víc informací a program vysílání najdete na www.radiozurnal.cz/filmzurnal.