Do státních maturit proniká soukromý byznys. Firmy nabízejí doučování

Ministr školství Josef Dobeš odhaduje, že u státní maturity neprojde 15 až 21 procent středoškoláků. Podle něj ne každý musí mít maturitu. Soukromé firmy se ale po této předpovědi chytly příležitosti a přicházejí s nabídkou doučování, samozřejmě za peníze.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generálka státních maturtit - ilustrační foto

Generálka státních maturtit - ilustrační foto

Některé společnosti připravily prezenční kurzy za zhruba tři až čtyři tisíce korun za jeden maturitní předmět. S nabídkou přišla i společnost Scio, jejíž Národní srovnávací zkoušky uznává 35 fakult jako kritérium přijetí na vysokou školu.

„Je pravda, že na trhu se vyrojila řada firem, které nabízejí prezenční kurzy. A zájem je velký, což potvrdil i náš průzkum. Ceny se pohybují kolem 4 tisíc korun za jeden maturitní předmět. Nám se to zdá hodně a studentům chceme nabídnout přípravu dostupnější. Nabízíme cvičné testy z jednotlivých předmětů od 38 korun,“ vysvětlil v Ozvěnách dne ředitel společnosti Scio Ondřej Šteffl.

Podle Šteffla vycházela společnost z průzkumu, který si mezi středoškoláky udělala. Oslovila 600 žáků středních odborných škol a z toho 93 procent z nich má zájem o zkoušku nanečisto.

Přehrát

00:00 / 00:00

O projektu ‘dostupné přípravy ke státní maturitě‘v Ozvěnách dne hovořil ředitel společnosti Scio Ondřej Šteffl.

„Nakonec i poptávka je důkazem toho, že předpoklady, že maturita soustředí úsilí škol a žáků jen na to, co je v maturitě a zapomene se na všechno ostatní,“ uvedl.

Štefl v Ozvěnách dne také připustil, že pro společnost se zde otevírá možnost k podnikání. Zároveň ale upozornil že společnost Scio od samého začátku maturitu kritizovala, protože podle ní přinese spíš škodu než užitek.

„Mnozí nám ale podsouvají, že ji kritizujeme proto, že je to náš ekonomický zájem. Ale náš ekonomický zájem by byl spíš, aby maturita byla, zejména když pan ministr říká, že 20 procent studentů propadne. Z výzkumu vyšlo, že 93 procent z nich předpokládají, že si nějakou přípravu koupí,“ uvedl.

Ministerstvo soukromé firmy nedoporučuje

Ministerstvo školství ale před soukromými firmami, které nabízejí doučování ke státní maturitě, varuje. Ministr Dobeš dokonce mluvil o "parazitování" na propadu při státních maturitách. Ministerstvo spíš budoucím maturantům doporučuje, aby se s přípravou ke státní maturitě obrátili na své učitele.

Navíc si testy nové zkoušky budou moci ještě vyzkoušet, v březnu je na webové stránky dá ministerská organizace CERMAT, jak potvrdil i ministr školství Josef Dobeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soukromé firmy nabízejí za úplatu doučování maturantům. Podrobnosti od reportérky Kláry Bílé v Odpoledním Radiožurnálu.

„To je cesta k úspěchu. Nemyslím si, že je to přes různé soukromé společnosti, které si za to budou samozřejmě kasírovat finanční prostředky,“ dodal.

Ředitelé škol reagují různě

Ředitelé škol reagují na nabídku doučování od soukromých firem různě. Některým je jedno, že se soukromé firmy míchají do státních maturit. Někteří zase počítají s tím, jak je maturita nastavená a že u ní neprojde třeba i více než 21 procent žáků. Jiní zase tvrdí, že své žáky umí právě připravit sami. Jako například Karel Dvořák, který vede pražské Střední odborné učiliště Ohradní.

„Já bych v tomto případě východisko za úplatu nehledal. Samozřejmě po výsledcích z generálky i u nás na škole zintenzivňujeme přípravu formou konzultačních hodin a ještě čekáme na zveřejnění testů, které avizoval Cermad, které budou sloužit jako cvičný materiál pře skutečnou ostrou maturitou,“ uvedl Dvořák.

Také Jaroslav Ponec, ředitel Střední odborné školy v Kopřivnici, si myslí, že každá škola si s doučováním pomůže sama. „Už před řadou let jsme zavedli volitelné předměty, které dávají studentům možnost právě se zaměřením na všeobecné vzdělávací předměty, se na to připravit. A určitě tomu budeme věnovat i ten zbylý čas. Protože si uvědomujeme, že je to nepříjemný limit pro studenty, za který tak úplně nemůžou,“ vysvětlil.

Katarína Brezovská, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme