Do stávkové pohotovosti míří i pediatři

Řady lékařů, kteří jsou ve stávkové pohotovosti, se dnes rozšíří - k praktikům a lékárníkům se přidají pediatři. Podle místopředsedy Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Milana Kudyna dostávají dětští lékaři od Všeobecné zdravotní pojišťovny peníze až o dva měsíce později.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pacient u lékaře | Foto: NEPOUŽÍVAT internet | Zdroj: AFP

Stejný problém mají ambulantní specialisté a zubaři - ti na protest chystají informační kampaň. Podle dnešní vládní dohody dostane Všeobecná zdravotní pojišťovna do konce týdne tři miliardy korun. Na takzvané předsunuté platbě pojistného za děti, důchodce a další státní pojištěnce se shodli premiér Paroubek s ministry zdravotnictví Rathem a financí Sobotkou.

Stávkovou pohotovost organizací zdravotníků označil ministr Rath za " dělostřeleckou přípravu" před hlasováním o odvolání ředitelky VZP Jiřiny Musílkové ve Sněmovně. Uznal, že pracovníci ve zdravotnictví mají právo stávkovat, podle něho by ale měli výhrady směřovat na adresu Musílkové, jejíž management je za skluz podle Ratha odpovědný.

Dosud největší protest lékařů se konal 6. října loňského roku. Praktici zavřeli ordinace, aby upozornili na své ekonomické problémy, a pět minut po dvanácté se sešli před úřadem tehdejší ministryně zdravotnictví Milady Emmerové na protestní demonstraci. Pískot si tam vysloužil i tehdejší prezident České lékařské komory David Rath.

Lékárníci rozhodnou o stávce

Ve stávkové pohotovosti jsou už delší dobu lékárníci. Do pátku pak rozhodnou, zda nepřejdou do přímé stávky a uzavřou lékárny. Do čtvrtka požadují schůzku s ministrem zdravotnictví nebo premiérem, na které by chtěli slyšet, jestli bude snížení marže na léky z 32 na 29 procent trvalé.

Lékárníci se obávají, že kvůli snížení této obchodní přirážky klesnou jejich příjmy o 15 procent a ohrozí to existenci čtvrtiny z 2200 lékáren.

Milan Kopp, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme