Do stávky se podle odborů zapojí 100 tisíc lidí

Středeční stávky zaměstnanců státní a veřejné správy se zúčastní 100 tisíc lidí, tvrdí odbory. Dalších 100 tisíc ji prý podpoří. Na demonstracích, které budou v 21 městech, očekávají odboráři účast čtyřiceti tisíc lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil

Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil | Zdroj: ČTK

Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslava Zavadila odbory stávkou protestují proti plánovaným škrtům v platech státních zaměstnanců, ale i proti úpravám mzdových tarifů, které plánuje vláda.

„My jsme to nepovažovali za rozumné, protože tento systém, který se nastolil, bude znamenat, že řada lidí bude odměňována podle toho, jak se k tomu bude stavět jejich vedoucí, jak se k tomu budou stavět instituce, které řídí ministerstvo. Samozřejmě to bude mít větší dopad než minus deset procent v objemech mzdových prostředků,“ uvedl Zavadil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Odborového svazu KOVO Josef Středula ve vysílání Rádia Česko

Předseda Odborového svazu KOVO Josef Středula ve vysílání Rádia Česko zdůraznil, že se stávky zúčastní nejvíc lidí za posledních 20 let.

„Ještě žádné vládě se nepodařilo, aby za několik málo desítek dnů vládnutí sjednotila státní správu. Skutečně tento protest bude nejmasovějším protestem státní správy a lidí, kteří jsou placeni ze státního rozpočtu, od roku 1989, a to si myslím, že by rozumně uvažujícího politika mělo zarazit,“ řekl Středula.

Začátek a konec stávky se podle odborářů bude řídit pracovní dobou státních zaměstnanců na jednotlivých pracovištích. Protesty se uskuteční zejména v krajských městech, a to až na výjimky vždy pět minut po poledni. V Praze se demonstranti sejdou na Palackého náměstí.

Zavřené zůstanou školy, úřady i knihovny

Z Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče se očekává účast zhruba 60.000 lidí. Podle předsedkyně svazu Dagmar Žitníkové se ovšem nedá odhadnout, kolik z nich bude přímo stávkovat a kolik z nich bude se stávkou sympatizovat. V každém případě akutní péče o pacienty by se stávka dotknout neměla.

„Spousta zdravotnických zařízení spíše na ten den pacienty neobjednávala. Ti, kteří dorazí zítra do nemocnic, budou ošetřeni úplně stejně jako v jiné dny,“ řekla Žitníková. Ve víkendovém provozu by měly být například Vojenská nemocnice Brno, Nemocnice Pardubice či nemocnice v Trutnově. Menší dopad na pacienty bude mít stávka ve velkých fakultních nemocnicích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství František Dobšík ve vysílání Radiožurnálu

Nejvíc lidé protesty pocítí ve školství. Úplně zavřených by mělo zůstat 500 škol a necelých 2000 bude fungovat jen částečně. A to i přesto, že učitelé se jako jediní snižování platů bát nemusejí.

Předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství František Dobšík ve vysílání Radiožurnálu připomněl, že pedagogové nesouhlasí s tím, jak se vláda chová k nepedagogickým pracovníkům.

„Snižuje se jim plat a postihuje se i podruhé pásmovým odměňováním. Druhá věc je, jak vláda všechny změny, které souvisí s šetřením, prosadila ve sněmovně. Máme obavu, že takovým způsobem může být postupováno nadále. My se tomu chceme bránit,“ podotkl Dobšík.

Stávkovat se bude také na úřadech, ale ne na všech. Například pražský magistrát provoz neomezí a beze změny pojede také veřejná doprava. Lidé se naopak nedostanou třeba do Národní knihovny nebo do některých galerií či muzeí. Státní opera v Praze zařadí náhradní program.

Veronika Malá, Martin Hromádka, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme