Do Štrasburku míří přes 100 žalob českých majitelů domů

Regulace nájemného v Česku se pravděpodobně dostane až před Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Hnutí na obranu majitelů realit dnes předá soudu podklady od více než 100 vlastníků domů, kteří žalují Českou republiku kvůli regulaci nájemného.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský soud pro lidská práva | Foto: Alice Tejkalová

Čeští majitelé realit chtějí předat žalobu stejnému senátu, který už letos rozhodl ve prospěch Francouzky polského původu Marie Hutten-Czapské, které patří dům v Gdaňsku. Polsko má nyní půl roku na změnu regulace tak, aby na ní majitelé domů neprodělávali.

Předseda hnutí Girolamo Giormani upozornil, že další a další žaloby přibývají a případné odškodnění by pak stát mohlo přijít velmi draho. "Domnívám se, že pokud se přidají k žalobě soukromí majitelé nemovitostí, tak odhad bude kolem padesáti miliard. Ovšem v případě, že se připojí města a obce, pak bude dopad naprosto zdrcující," uvedl Giormani.

Ministerstvo spravedlnosti již připravuje podklady pro případnou obhajobu státu. Jak řekl mluvčí resortu spravedlnosti Petr Dimun, existují pádné důvody pro to se domnívat, že soud žalobu přijme. Podle Dimuna by pomohlo, kdyby se urychlily práce na zákonu o nájemném.

Žalobu k evropskému soudu chystá také Občanské sdružení majitelů domů. Sdružení nyní žalobu připravuje a chce ji podat po 23. dubnu.

Martin Hromádka, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme