Do studny jim od sousedky natekla topná nafta, škodu si museli zaplatit sami

Manželé Foltýnovi používali vodu ze studny až do té doby, než jim do ní natekla topná nafta. Ta se tam zřejmě dostala ze staré podzemní nádrže, kterou na vedlejším pozemku mají jejich sousedé. Foltýnovi kontaminovanou vodu pravděpodobně nějakou dobu i pili.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Foltýn stojí nad studnou s kontaminovanou vodou

Jaroslav Foltýn stojí nad studnou s kontaminovanou vodou | Foto: Pavel Sedláček

„Více jak metr, jedna celá roura,“ popisuje Pavlovi Sedláčkovi z Českého rozhlasu 77letý Jaroslav Foltýn, obyvatel Zdounek na Kroměřížsku. Nafta do studně stále přitéká. Hasiči za poslední tři týdny odčerpávali naftu ze studny celkem dvakrát.

Foltýnovi nic nezavinili, přesto si však vodovodní přípojku museli zaplatit ze svých úspor. „Jsme v takovém stavu, že babička měla úspory pro vnoučata a ty padly na to (přípojku),“ říká pan Foltýnek. Za kontaminaci studny může podle manželů majitelka sousedního domu Vojtěška Burešová, která ale trvale bydlí v Brně.

Sousedka odmítá hradit veškeré náklady spojené se sanací kontaminované zeminy a odstraněním nádrže. Podle jejích slov má vzniklá situace morální a právní rovinu: „Právní rovina stojí jednoznačně na tom, že já nemohu být vlastník té nádrže, protože jsem jí do vlastnictví ničím nenabyla.“ Vojtěška Burešová však podotýká, že morálně cítí povinnost se na financování podílet už jen kvůli svým předkům.

Hradit odstranění poničené zeminy podle Burešové má obec, samotná nádrž se totiž nachází na katastru obce, tedy před domem. Nezávislá místostarostka Jana Ráczová se ale brání: „My jsme odtěžili zeminu nad nádrží, tu čistou a zdravou zeminu jsme zajistili uložením na obecním pozemku. A nabídli jsme pravděpodobnému viníkovi havárie, že po vyzvednutí nádrže a odvezení kontaminované zeminy provedeme návoz zeminy zdravé a terénní úpravy.“

Celým případem se už zabývá kroměřížská kriminálka, potvrdila to policejní mluvčí Simona Kyšnerová. „V tuto chvíli je věc kvalifikována jako podezření z trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti,“ dodává Kyšnerová. Pachateli v případě uznání viny může hrozit vězení až na 6 měsíců.

Náklady na sanaci se vyšplhají až do statisíců korun. Kdo je nakonec zaplatí, není zatím jasné. Práce pravděpodobně provede kroměřížská radnice s tím, že později bude náklady vymáhat na soudem určeném viníkovi.

Víko nádrže s topnou naftou | Foto: Pavel Sedláček

Pavel Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme