Do tendru na útočné pušky pro armádu se přihlásily dvě firmy

Ministerstvo obrany uzavřelo tendr na výměnu útočných pušek. Přihlásily se dvě firmy a během několika měsíců se rozhodne, která z nich armádě pušky dodá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nábojnice

nábojnice | Foto: Jan Rosenauer

"V rámci otevřeného výběrového řízení na pořízení moderních útočných pušek pro Armádu České republiky rezort ministerstva obrany obdržel dvě nabídky. Předložené nabídky nyní bude posuzovat komise, která následně doporučí vedení rezortu další postup," řekl Radiožurnálu Vladimír Lukovský z ministerstva.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zakázce české armády na útočné pušky mluvil na Radiožurnálu bývalý náčelník generálního štábu Armády České republiky Jiří Šedivý.

Cílem tendru je výměna ručních zbraní, které jsou ve výzbroji armády už půl století. Firma musí být připravená jich dodat skoro osm tisíc i s příslušenstvím. Českou republiku to bude stát miliardu a půl korun. Vojáci je budou používat jak v Česku, tak i v zahraničních misích.

Měsíční tendr

Někteří odborníci tvrdí, že měsíční lhůta pro dodavatele, která právě vypršela, byla příliš krátká. Ministerstvo obrany se brání tvrzením, že zbrojaři nemusí zbraně vyvíjet, ale pouze nabídnou to, co mají v katalogu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novinář Jiří Komínek, který přispívá do renomovaného časopisu Jane's Defence Weekly, mluvil na Radiožurnálu o tendru na dodavatele útočných pušek pro českou armádu.

"Již dříve zde byly signály, že bude podobný tendr vypsán. V zásadě je jeden měsíc dostačující. Ovšem já bych očekával, že vláda zváží možnost oslovit jediného dodavatele, kterým by mohl být český výrobce," uvedl bývalý náčelník generálního štábu Armády České republiky Jiří Šedivý.

"Česká zbrojovka byla v čele podniků, které vyvinuly unikátní řadu moderních zbraní, včetně útočných zbraní. Myslím, že když Česká republika zadala tak velkou zakázku, jako jsou vozy Iveco přímo, bez výběrového řízení, tak v době ekonomické krize, kdy je třeba vážit každou korunu, mohla být zakázka dána přímo českému výrobci. Peníze by zůstaly v České republice, u české firmy a byly by zde reinvestovány. Pomohlo by to navíc i zaměstnanosti," dodal Šedivý.

Podle něj nicméně česká armáda nové útočné pušky potřebuje, i když jde v případě 27 tisícové armády o velkou zakázku:

"Samopaly vzor 58 z 50. let 20. století byly nadčasovou zbraní, ale jsou již morálně zastaralé a jejich nahrazení je nezbytně nutné. Naši vojáci působí v jiném prostředí a potřebují mít moderní a velmi výkonné zbraně. Z hlediska bojových aktivit, které se odehrávají v Afghánistánu, jsou potřeba více, než kdy jindy."

S urychleným tendrem na útočné pušky ale nesouhlasí novinář Jiří Komínek, který přispívá do renomovaného časopisu Jane's Defence Weekly:

"Normálně když armáda, ať už je to americká, kanadská nebo německá, vybírá zbraně, dělá to řadu let a ne 20 dnů. Česká armáda by si to měla ještě rozmyslet a vyzkoušet víc typů zbraní. Koneckonců tyto zbraně se budou používat v Afghánistánu, kde se skutečně střílí. A pokud naši vojáci nebudou schopni opětovat palbu, budou se vracet v pytlích."

Tereza Janouškovcová Bartůňková, Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme