OBRAZEM: Do Tetína dorazila zdobená lebka svaté Ludmily. Začala pouť k 1100letému výročí jejího úmrtí

V Tetíně na Berounsku v pátek oficiálně začala Národní pouť k výročí 1100 let od smrti sv. Ludmily. Na místě je lebka této světice, kterou přivezl v 17.30 vůz v bezpečnostní koloně z Prahy před kostel svaté Ludmily. O 20 minut později odborníci přenesli vzácný ostatek ve skleněné schráně do kostela. Na místě se poté pomodlil kardinál Dominik Duka.

Tetín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příjezdu přihlížely desítky lidí včetně zástupců církve. V okolí obce je omezená doprava, zatím bez komplikací, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová. Program poutě potrvá do neděle, očekává se příjezd tisíců návštěvníků. Dopravu budou regulovat policisté.

Odborníci představili pravděpodobnou podobu svaté Ludmily. Světice měla předkus

Číst článek

Zakladatelku přemyslovské dynastie a babičku sv. Václava připomene nejen sobotní mše, kterou bude sloužit papežský legát Christoph Schönborn, ale i doprovodný program, jehož součástí budou hudební vystoupení, přednášky nebo výstavy.

„Příjezdové cesty do obce budou uzavřeny, připravena jsou záchytná parkoviště pro auta i autobusy,“ uvedla středočeská policie na twitteru.

Stř. Čechy: V Tetíně dnes začíná Národní Svatoludmilská pouť, očekávají se tisíce návštěvníků. Příjezdové cesty do obce budou uzavřeny, připravena jsou záchytná parkoviště pro auta i busy. Vše je značeno, pomohou i policisté, kteří budou regulovat dopravu. #policiestc

09:18 – 17. 09. 2021

33

Návštěvníci budou moci vidět Ludmilinu lebku v sobotu v tetínském kostele svaté Ludmily od 14.00 do 18.00. Příběh české světice připomene například také loutkové vyprávění, ale též řada odborníků.

První česká světice zemřela v Tetíně údajně v noci na 16. září 921. Spolek Svatá Ludmila 1100 let, jehož členy jsou obce, města i farnosti, zahájil přípravy na výročí v roce 2015. Starosta Tetína a předseda spolku Martin Hrdlička už dříve uvedl, že výročí Ludmiliny smrti je pro obec největší událostí století.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme