Do US-DEU vstoupil poslanec S. Karásek

Poslanec Svatopluk Karásek vstoupil do Unie svobody-DEU. Až do dneška byl dvaašedesátiletý Karásek nestraníkem, i když v poslaneckém klubu unionistů po svém příchodu do politiky působil. Do sněmovny byl zvolen v roce 2002 na kandidátce Koalice jako nezávislý kandidát KDU-ČSL.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatopluk Karásek

Svatopluk Karásek | Foto: Michal Doležal

Jak Karásek Radiožurnálu řekl, svým vstupem do Unie svobody-DEU chce tuto stranu hlavně podpořit - zejména poté, co řady unionistů před několika dny opustili poslanci Vrbík a Bielesz. Rozpadu Unie svobody se Karásek neobává - pokud by k tomu přece jen došlo, bude to prý brát z nadhledem: "No tak zaniknu s ní, no tak co? Tak já se pokusím o to, aby nezanikla. Proč mají vznikat stále nové strany a pak za po pár se mají rozpadnout. Liberální poloha napravo je správná a celý život tak působím. ODS je na mne příliš řekněme kapitalistická, nebere příliš vážně morální věci," poznamenal Karásek.

Karásek byl zvolen v roce 2002 do sněmovny na kandidátce Koalice jako nezávislý za KDU-ČSL. Lidovci ho ale pak "půjčili" unionistům, protože bez něj by neměla nejmenší vládní strana dost poslanců na to, aby založila ve sněmovně vlastní klub. Předseda lidovců Miroslav Kalousek není zjevně Karáskovým krokem příliš nadšen. Tvrdí, ale, že to respektuje jako jeho svobodné rozhodnutí: "Chápu to jako gesto snahy podpořit politickou stranu, v jejím ž klubu, byť "zapůjčený" zasedá. Já bych to na jeho místě neudělal, ale respektuji jeho rozhodnutí," uvedl Kalousek.

Krizi US-DEU prohloubil odchod dvou poslanců. Oba, Tomáš Vrbík a Marian Bielesz, sice zůstali členy poslaneckého klubu, ale mají za to, že se US-DEU odchyluje od svého programu. Vytvoření menšinového kabinetu není podle premiéra a předsedy ČSSD Vladimíra Špidly aktuální.

Svatopluk Karásek | Foto: Jan Rosenauer

Odchod poslanců Vrbíka a Bielesze z unie totiž opět rozkolísal už tak křehkou vládní koalici sociálních demokratů, lidovců a unionistů, jejíž existence záleží na podpoře všech 101 koaličních poslanců ve sněmovně.

Republikový výbor unionistů pověřil v neděli pozdě večer vedení strany, aby v jednání se všemi poslanci z klubu US-DEU, včetně čerstvých nestraníků Tomáše Vrbíka a Mariana Bielesze, udělalo vše pro dodržení koaličních dohod. Pokud se to vedení strany nepodaří, pak má koaličním partnerům oznámit odchod svých tří ministrů z vlády. Tým Petra Mareše dostal mandát až do eurovoleb. Po nich bude svolán mimořádný sjezd strany.

Z historie US-DEU

Unie svobody vznikla v lednu 1998. Jejím prvním předsedou se v únoru 98 stal bývalý ministr vnitra Jan Ruml. V roce 1998 získala v parlamentních volbách 8,6% hlasů. US spolu s KDU-ČSL, DEU a ODA vytvořila podpisem Svatováclavské dohody 28.9.1999 tzv. Čtyřkoalici, která se v následujících letech účastnila voleb na všech úrovních. Senátní volby v letech 1998-2000 vyhrála.

Dalším předsedou US byl v únoru 2000 zvolen bývalý ministr průmyslu obchodu a velvyslanec ve Velké Británii Karel Kühnl. Ten se v březnu 2001 stal lídrem Čtyřkoalice. V čele strany ho proto vystřídala v červnu 2001 Hana Marvanová, která stála u zrodu integrace Unie svobody s Demokratickou unií (27. 10. 2001).

V lednu 2001 se Čtyřkoalice rozpadla a do parlamentních voleb šla pouze Koalice US-DEU a KDU-ČSL. Ve volbách získala 14,2%. 4. 7. 2001 Hana Marvanová odstoupila a stranu vedl do řádného Republikového shromáždění v lednu 2002 její 1. místopředseda Ivan Pilip.

V povolebních vyjednáváních byla sestavena koaliční vláda tří stran: vítězné ČSSD a US-DEU spolu s KDU-ČSL. Unie svobody obsadila tři ministerské posty: ministrem pro vědu, výzkum, vývoj, lidská práva a lidské zdroje a zároveň vicepremiérem se stal Petr Mareš, ministrem pro místní rozvoj Pavel Němec a ministrem pro informační technologie Vladimír Mlynář. Na VIII. Republikovém shromáždění US-DEU dne 19.1. 2003 byl předsedou strany zvolen Petr Mareš, bývalý poslanec a dlouholetý místopředseda strany.

Milan Kopp, Ladislav Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme