Do vazby by mohl soud poslat v liberecké korupční kauze nejméně dva lidi, stíhaných je sedm

Státní zastupitelství chce vazebně stíhat dva ze sedmi obviněných v korupční kauze spojené s radnicí v Liberci. Soud se tím bude zabývat ve čtvrtek, zřejmě odpoledne. Vyplývá to z vyjádření náměstkyně ústecké krajské státní zástupkyně Kateřiny Doušové. Podle jiného zdroje bude liberecký soud posuzovat návrh na vzetí do vazby vedoucího odboru správy veřejného majetku libereckého magistrátu a druhý je podán na spolumajitele jedné liberecké firmy.

Aktualizováno Liberec (Aktualizováno: 9:57 11. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na historické centrum Liberece z budovy Krajského úřadu Libereckého kraje

Pohled na historické centrum Liberece z budovy Krajského úřadu Libereckého kraje | Foto: Jana Volková | Zdroj: Český rozhlas

Obviněný náměstek primátora Petr Židek (ODS) byl propuštěn na svobodu, jeho telefon je ale stále nedostupný.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v úterý zasahovali ve dvou budovách liberecké radnice a v soukromém S toweru, následně kriminalisté obvinili z korupčního jednání sedm lidí.

Z toho šest obvinili v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek na opravy komunikací zejména v Liberci a jednoho kvůli podezření z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby.

Veřejné zakázky, úplatky a zneužití pravomocí. Policie zatím v liberecké korupční kauze obvinila sedm lidí

Číst článek

„Ze sedmi zadržených a obviněných bylo pět propuštěno a u dvou, ve věci dozorované Okresním státním zastupitelstvím v Liberci, byly soudu podány návrhy na vzetí do vazby,“ uvedla Doušová.

Tři větve

Kriminalisté mají případ rozdělený na tři části. Okresní zastupitelství se zabývá zadáváním veřejných zakázek na opravy komunikací a další dvě kauzy dozoruje liberecká pobočka krajského státního zastupitelství.

Doušová už dříve uvedla, že jde o trestnou činnost korupčního charakteru související se zneužitím veřejné funkce k získání prospěchu či informační výhody pro jiné subjekty v souvislosti s majetkovými operacemi liberecké radnice.

Zapojení kraje?

K třetí kauze podle ústecké krajské státní zástupkyně zatím nelze nic sdělit, důkazy se teprve vyhodnocují. Podle regionálního serveru Náš Liberec se větev týká Libereckého kraje.

Státní zastupitelství zatím k tomu oficiálně nic neuvedlo, podle serveru kriminalisté prošetřují podezření z korupce ohledně plánované výstavby krajské solární elektrárny v Ralsku na Českolipsku.

Hejtman Půta: Rozdělování daní pro kraje je téměř dvacet let staré a neodpovídá současnosti

Číst článek

Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) potvrdil, že v úterý podal policii vysvětlení a poskytoval další součinnost. Podepsal ale mlčenlivost.

Podle informací, které dostal, a otázek, na něž odpovídal, podle Půty toto vyšetřování nesouvisí s kauzou kolem veřejných zakázek na liberecké radnici. A není to ani spojeno s firmami a osobami, které jsou teď veřejně zmiňovány, zdůraznil ve čtvrtek.

Podle Doušové se do budoucna nedá vyloučit, že trestní stíhání bude rozšířeno o další osoby. Zároveň potvrdila informace některých médií, že aktuálně jde o jednu osobu, které hodlají policisté předat usnesení o zahájení trestního stíhání.

„Předpokládáme, že bude doručeno v nejbližších dnech,“ dodala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme