Do vazby poslal soud šest lidí, mezi nimi i Nagyovou. O Šnajdrovi se teprve rozhodne

Po policejním zatýkání v polovině týdne dnes pokračoval případ údajné korupce a zneužití zpravodajských služeb u soudu. Okresní soud v Ostravě uvalil vazbu na šest ze sedmi obviněných, o nichž dnes rozhodoval. Na svobodě bude vyšetřován pouze současný šéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda. O bývalém poslanci Marku Šnajdrovi bude soud rozhodovat zítra.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Okresní soud v Ostravě rozhoduje o vazbě pro obviněné

Okresní soud v Ostravě rozhoduje o vazbě pro obviněné | Zdroj: ČTK

Ostravský soud rozhodoval o vazbě od osmé hodiny ranní až zhruba do šesti večer. Do vyšetřovací vazby postupně poslal bývalého náměstka ministra zemědělství Romana Bočka, bývalého ministra zemědělství Ivana Fuksu, exposlance za ODS Petra Tluchoře, šéfku premiérova kabinetu Janu Nagyovou, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a pracovníka rozvědky Jana Pohůnka. Důvodem byla obava soudu, že by obvinění mohli ovlivňovat svědky.

Sedmý obviněný, o němž se dnes rozhodovalo, byl šéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda. Ten se opakovaně k činu doznal, proto ho soud do vyšetřovací vazby neposílal.

Jako prvnímu soud určil vazbu bývalému náměstkovi ministra zemědělství Romanu Bočkovi. Podle Bočkova advokáta Filipa Seiferta vycházel soud hlavně z odposlechů. Seifert tvrdí, že jeho klient jen plnil politické zadání a proti verdiktu si podal stížnost.

Hranice mezi politickou dohodou a korupcí je nejasná, míní ústavní právník

Číst článek

Advokát bývalého ministra zemědělství Ivana Fuksy Tomáš Gřivna pak krátce před 11. hodinou médiím sdělil, že soud poslal do vazby i jeho klienta.

Po pěti hodinách od začátku soudu bylo jasno i o vazbě pro bývalého poslance za ODS Petra Tluchoře. „Samostatnou kapitolou potom bude posuzování toho, zda klient není vyňat z pravomoci soudů pro svoji imunitu. Ale to je skutečně v počátku, tuto otázku jsme otevřeli dneska,“ řekl Tluchořův advokát Marek Nespala.

Do vazby pak soud poslal šéfku Nečasova kabinetu Janu Nagyovou. Její advokát Eduard Bruna se domnívá, že obava soudu, že by jeho klientka mohla ovlivňovat svědky, je zbytečná. „Můj názor je, že by ty svědky nemohla ovlivňovat, protože už poměrně dobře vypovídala před policií v přípravném řízení,“ řekl Bruna.

Už ráno Bruna řekl, že jestli jeho klientka v něčem pochybila, nebrala to prý nikdy jako trestnou činnost. I po rozhodnutí o vazbě prý jeho klientka dál odmítá, že by cokoli spáchala.

Výkonná rada ODS se postavila za Nečase, rozdělování trafik podle nich není trestné

Číst článek

Policie v souvislosti s kauzou zadržela devět lidí, osm z nich už obvinila. Návrh na vazbu pro exposlance Marka Šnajdra dostal soud od žalobců až večer a rozhodovat o ní bude zítra.

Při domovních prohlídkách detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zajistili 120 až 150 milionů v hotovosti a desítky kilogramů zlata.

Jeden okruh trestných činů se týká zneužití pravomoci úřední osoby. To měla zorganizovat šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jana Nagyová, která prý z čistě osobních důvodů nechala sledovat vojenskou rozvědkou tři členy rodiny premiéra včetně Nečasovy manželky Radky.

Ivan Fuksa, Jana Nagyová, Petr Tluchoř | Foto: Český rozhlas

Právník Jana Nagyové Eduard Bruna na otázku, proč Nagyová nechala sledovat paní Nečasovou, odpověděl, že jeho klientka nechtěla nikoho poškodit a jednala z opatrnosti. Nagyová také podle jeho slov popírá, že by ji k těmto krokům vedly soukromé záležitosti. A Bruna také řekl, že podle Nagyové premiér o jejích pokynech pro zpravodajce nevěděl. To samé dnes v tiskovém prohlášení uvedl i premiér Petr Nečas.

Premiér ve svém prohlášení také uvedl, že pokud zpravodajci přijímali pokyny od Nagyové, která k tomu neměla oprávnění, je to nepřijatelné.

V kauze figurují tři vojenští zpravodajci. Ondrej Páleník a Jan Pohůnek jsou už také ve vyšetřovací vazbě. Jan Kovanda, který prý vinu nepopírá, bude vyšetřován na svobodě.

Druhý okruh obviněných spojuje korupce. Jde o tři bývalé poslance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra, kteří minulý rok složili svůj mandát, a umožnili tak schválení důležitého daňového balíčku spojeného i s důvěrou vlády. Výměnou za to podle vyšetřovatelů získali lukrativní posty ve státních firmách.

Cílem policejní akce se staly rovněž nemovitosti podnikatelů a lobbistů Iva Rittiga a Romana Janouška, kteří jsou s ODS spojováni.

Co se kauzy Jany Nagyové týká, může výrazně ovlivnit politický osud premiéra Petra Nečase. Na výsledek dnešního rozhodnutí soudu čekali mimo jiné i koaliční partneři ODS. Premiér vzkázal, že je s nimi v kontaktu a jednat by s nimi měl po návratu z Varšavy.

Jako velmi vážnou vidí kauzu také prezident Miloš Zeman. Nepřímo naznačil, že by vláda po skandálu neměla pokračovat.

Andrea Brtníková, Marína Dvořáková, Vojtěch Kouřímský, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme