Do vězení za hanobení prezidenta? Návrh podporu vlády nezíská, tak přísné tresty si koalice nepřeje

Nový trestný čin v zákoníku, veřejnou urážku hlavy státu, zřejmě vláda nepodpoří. Koalice pravděpodobně řekne, že takové opatření je překonané a zbytečné. Návrh podala skupina poslanců pod vedením Zdeňka Ondráčka z KSČM.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman v Poslanecké sněmovně

Prezident Miloš Zeman v Poslanecké sněmovně | Foto: Filip Jandourek

„Musím říct, že se opravdu divím, jaké mají poslanci starosti, že předkládají takovéto návrhy. Myslím, že jsou důležitější problémy, které bychom měli řešit. V Poslanecké sněmovně čeká na projednání celá řada důležitých zákonů, které reálně mohou něco pozitivního ovlivnit. Myslím, že trestní právo by nemělo být používáno v politickém boji,“ říká předseda vlády Bohuslav Sobotka z ČSSD.

Za veřejnou urážku prezidenta by mohl jít člověk až na rok do vězení. A trestat hanobení hlavy státu až ročním vězením odmítá i hnutí ANO.

Skupina poslanců navrhuje až rok vězení za hanobení prezidenta. Chce předejít urážkám a excesům

Číst článek

„Nesouhlasíme s tímto návrhem, protože nám připadá podivné vynucovat si úctu k úřadu prezidenta republiky zákonem a navíc ještě pod trestní sankcí,“ tvrdí šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Místopředseda lidovců Marian Jurečka už dřív řekl, že ve svobodné demokratické zemi není potřeba tento trestný čin zavádět. Původně návrh podepsaly desítky poslanců hlavně ze sociální demokracie, hnutí ANO a opoziční KSČM i Úsvitu. Část z nich po kritice svůj podpis odvolala.

„Pokud by společnost byla natolik vyspělá, že by si dokázala uvědomit, že je zde nějaký úřad prezidenta republiky a další instituce ústavního charakteru, pokud bychom si dokázali uvědomit, že máme nějaké národní symboly a máme na ně být hrdí jako správní vlastenci, tak by něco takového potřeba nebylo,“ říká poslanec Zdeněk Ondráček z KSČM, který na novince stále trvá.

Návrh nezískal podporu ani pravicové opozice

„Směřujeme k tomu, abychom verbální trestné činy omezovali. Proč vracet tuto opravdu královskou výsadu, že hlava státu je něco jiného než zbytek představitelů země a že má mít jinou ochranu?“ říká Marek Benda z ODS, podle kterého se jedná o velký krok zpět.

Anketa mezi poslanci. Podpořili by novelu ohledně hanobení prezidenta? Ani náhodou, shodují se

Číst článek

Kdyby změna trestního zákoníku nakonec prošla, TOP 09 by se podle jejího předsedy Miroslava Kalouska domáhala jejího zrušení u Ústavního soudu. „Podle našich ústavních expertů by to bylo pravděpodobně v rozporu s ústavou. V každém případě bychom tu ústavní stížnost podali.“

Kalousek také tvrdí, že v okamžiku, kdy je kdokoliv aktivním politickým hráčem, vystavuje některé skupiny lidí a politiků kritice. Musí pak také být připraven, že se sám stane terčem kritiky.

Zeman by zákon nevetoval

Že by na změnu trestního zákoníku opravdu došlo, ale není pravděpodobné. Stanovisko vlády je pro zákonodárce jen doporučení. Teď návrh dostane sněmovna. A je možné, že ho do voleb v příštím roce vůbec neprojedná. Pak by takzvaně spadl pod stůl. Nicméně prezident Miloš Zeman nedávno řekl, že by novinku nevetoval.

„Jsem prezident a byl bych v konfliktu zájmů. Jak pozoruji cvrkot, kolem tohoto zákona, a zejména běsnění naší mediální stoky, tak se domnívám, že minimálně do parlamentních voleb nebude tento zákon ani projednán,“ řekla hlava státu.

Trest za hanobení hlavy státu by ale nebyl nic nového. V Československu existoval po první i druhé světové válce. Z trestního řádu zmizel v devadesátých letech.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme