Do zahraniční mise v Kosovu odlétá dalších 60 českých vojáků

Dalších 60 českých vojáků dnes z kbelského letiště odlétá do Kosova. Vystřídají tam své kolegy v misi KFOR. Během tří týdnů se obmění velká část české armády působící právě v této neklidné oblasti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

odlet českých vojáků do Kosova | Zdroj: ČTK

Podle Petra Sýkory z Ministerstva obrany jde o pravidelnou půlroční rotaci. "Naši vojáci zde působí po dobu šesti měsíců a po jejich uplynutí se vrací zpět na území české republiky. Jejich hlavním úkolem je v rámci mírové operace Severoatlantické aliance zaručit bezpečné prostředí zejména v prostoru severozápadního Kosova," řekl Sýkora.

Jádro nového kontingentu v silách KFOR tvoří ženisté z Bechyně a Olomouce. Do celkového počtu 517 lidí je doplňují odborníci z velitelství a specialisté. Součástí kontingentu je i přibližně stočlenná záložní rota připravená v Liberci, která je v případě nutnosti schopna do oblasti dorazit do pěti dnů. Dnes odlétá do Kosova i nový velitel kontingentu podplukovník Róbert Bielený.

Vojáci se střídají i přes stále panující nejistotu okolo osudu zahraničních misí české armády v letošním roce. S plánem totiž loni v prosinci nedokázala vyslovit souhlas Poslanecká sněmovna. Vláda pak exekutivně rozhodla o prodloužení misí do počátku března, jak je jejím právem. Pokud by ani na podruhé plán ve sněmovně neprošel, museli by se vojáci do tohoto data stáhnout.

V pondělí měl kabinet Mirka Topolánka (ODS) projednat přepracovaný plán misí, ministři ale tento bod o týden odložili. Na své příští zasedání se vláda podle premiéra pokusí pozvat představitele parlamentu odpovědné za bezpečnostní problematiku. Proti misím v jejich původní podobě se kromě opozice postavili i někteří poslanci křehké vládní koalice. Hlavním jablkem sváru je přitom české vojenské angažmá v misi NATO v Afghánistánu.

Přečtěte si, co předcházelo:
Vláda o týden odložila jednání o vojenských zahraničních misích
Paroubek přijal omluvu Topolánka za výroky o misích
Topolánek se omluvil Paroubkovi za výroky o misích, Paroubek omluvu vítá
Už v lednu by se sněmovna mohla vrátit k zahraničním vojenským misím
Vláda chystá redukci počtu vojáků v afghánských misích
Poslanci neschválili zahraniční mise vojáků a zrušili zdravotnické poplatky
Senát schválil zvýšení počtu českých vojáků v zahraničních misích

Martin Hromádka, Jan Herget, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme