Do změn v síti nemocnic chce zasáhnout osobně premiér

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová bude řešit situaci nemocnic s jednotlivými kraji individuálně. Na tom se shodla s hejtmany krajů i premiérem Jiřím Paroubkem na schůzce v Kramářově vile. Pro premiéra je podle něho důležité, že kraje, kromě asi tří, nepočítají s tím, že budou dále privatizovat nemocnice. Pouze je převedou na obchodní společnosti a zůstanou ve vlastnictví kraje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Tento výsledek Paroubka zatím uspokojil. "Umím si představit, že takto vytvořené akciové společnosti mohou být časem transformovány, alespoň částečně, nebo některé z nich, na veřejně prospěšné nemocnice. Veřejně prospěšné nemocnice budou mít tu přednost proti běžným akciovým společnostem, že se budou chovat jako neziskové společnosti. To znamená, že nebudou odvádět zisk, takže pro kraje to je výhodnější," řekl premiér.

Do změn v síti českých nemocnic Paroubek sám osobně zasáhne. Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová projedná s jednotlivými kraji jejich připomínky, jednání s Prahou a Středočeským krajem se ale chce účastnit premiér osobně. "Hovořili jsme o zákonu o zdravotní péči, tedy o zákonu, který předpokládá rozmístění nemocnic v rámci jednotlivých krajů. Dohodli jsme se velmi konstruktivně na postupu, na systému práce. U některých krajů řešení vypadá jednoduše, někde to bude složitější," doplnil.

Podle hejtmanů je ale potřeba řešit zdravotnictví komplexně. Například Středočeský kraj podle hejtmana Petra Bendla bude v transformaci nemocnic pokračovat. Ještě během prázdnin chce vytvořit obchodní společnosti z deseti nemocnic. "Kraje vyjádřily jednoznačné přesvědčení, že naprostou většinu nemocnic si nechají. Mám-li mluvit za Středočeský kraj, tak významné transformované nemocnice si chceme nechat, malé nemocnice chceme pronajmout nebo prodat a zvednout finanční zajištění záchranné služby," upřesnil hejtman.

Zároveň doplnil, že zákon o zdravotnických zařízeních a veřejných službách ve zdravotnictví je lidem nebezpečný. "Návrh zákona, který jsme viděli, je byrokratický zákon, nic neřešící, vedoucí k tvrdému plánování téměř všeho, co se ve zdravotnictví má dít. Od plánování, kde bude jaký přístroj, po plánování co s penězi, které dají daňoví poplatníci jednotlivým zdravotním pojišťovnám. To povede k frontám lidí, kteří budou stát na jednotlivé zdravotnické úkony. Tomu samozřejmě fandit nemůžeme," dodal Bendl.

Podle hejtmana Plzeňského kraje Petra Zimmermana jde o hašení požáru, které se opakuje, aniž by se našlo dlouhodobé řešení. "Cesty, které navrhuje Ministerstvo zdravotnictví, pokud by byly uplatněny, by vedly k tomu, že by systém připomínal nám známé KÚNZy před rokem 1989. To nepovažujeme dobré ani pro občany ani pro kraje. Znamenal by také podstatnou redukci bývalých okresních menších nemocnic. V tom se velmi rozcházíme," upřesnil Zimmerman.

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová nebude trvat na tom, aby byly nemocnice veřejné a neziskové. Převod nemocnic na obchodní společnosti jí nevadí, je pouze proti faktické privatizaci zdravotnických zařízení. Jednání s jednotlivými kraji odstartuje už 25. srpna v Ústí nad Labem. "Budeme mít určitý scénář, který bychom chtěli probrat na úrovni každého kraje, aby parametry byly srovnatelné i horizontálně kraj ke kraji. Aby se mohly porovnávat. Nejde mi o nějakou uniformitu. Přece jenom ale o přiměřenost sítě, aby každý kraj nebyl jiným systémem zdravotnictví," vysvětlila ministryně.

Emmerová chce mít o transformaci nemocnic v celé republice jasno do konce tohoto roku.

Vilém Janouš, Hana Jurášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme