Dobeš má do pátku vyřešit problémy s registrem. Jinak Nečas očekává jeho rezignaci

Premiér Petr Nečas (ODS) očekává, že systém registru vozidel bude do pátku fungovat bez výpadků. Pokud bude i nadále kolabovat, očekává rezignaci ministra dopravy Pavla Dobeše (LIDEM). Registry ministerstvo dopravy spustilo 9. července. Jsou v nich ale stále chyby a systém nefunguje tak, jak má.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr dopravy Pavel Dobeš. Registr vozidel v Plzni

Ministr dopravy Pavel Dobeš. Registr vozidel v Plzni | Foto: Lukáš Milota | Zdroj: Český rozhlas

„Předseda vlády Petr Nečas očekává, že do pátku bude systém registrace vozidel běžet bez kolapsu a veřejnost bude informována o tom, že je možné přijít a nechat se bez problémů odbavit,“ řekl Radiožurnálu mluvčí Úřadu vlády Michal Schuster.

Dodal, že premiér ministru dopravy Pavlu Dobešovi řekl, že musí dojít k vyvození personální odpovědnosti vůči konkrétním lidem na ministerstvu. „V případě, že bude do pátku systém i nadále kolabovat, premiér očekává okamžitou demisi ministra dopravy,“ zdůraznil.

Výměnu ministrů připustila i vícepremiérka Karolína Peake z LIDEM. „Panu premiérovi jsem na jednání sdělila, že jsem jako předsedkyně přípravného výboru strany LIDEM připravena postavit se k situaci na ministerstvu dopravy čelem a navrhnout stranickým orgánům i vyvození politické odpovědnosti. Tedy i možnost výměny ministra dopravy,“ potvrdila.

Dodala, že nechce, aby její nová strana provozovala podobné strkání hlavy do písku, jak bylo za poslední léta u politických stran podle ní zvykem. „Myslím, že politickou odpovědnost musí být schopen vyvodit i ten ministr, který třeba osobně za pochybení úplně nemůže, nebo za to může jen částečně,“ řekla.

Radiožurnál už třetí týden informuje, že se centrální registr potýká s problémy. Oproti situaci dnes ráno, kdy systém úplně zkolaboval, začal kolem poledne na řadě míst opět fungovat. Technici dopoledne obnovili i spojení s evropskou evidencí kradených aut. Nově tak je možné přihlašovat i auta dovezená z ciziny.

Registr vozidel už funguje, tvrdí ministerstvo. Ne však naplno

Číst článek

Za nynější problémy s kolapsem systému může podle ministerstva dopravy Policejní prezidium. Databázi hledaných aut totiž provozovalo na údajně zastaralém serveru, který pod náporem dotazů nevydržel a zhroutil se.

„Zcela určitě podle všech indicií a to i na základě jednání krizového týmu je příčina dnešního selhání na straně Policejního prezidia,“ řekl náměstek resortu dopravy Miroslav Drobný.

Podle něj je ale v databázi asi milion chyb. Ty se údajně ve staré evidenci nashromáždily během minulých 20 let, kdy systém spravoval resort vnitra. A teď je bude nutné opravit ručně.

V Kansasu řeší problémy s novým registrem vozidel už dva měsíce

Číst článek

Současné potíže registru dodavatelská firma ATS-Telcom zatím na pokutách a sankcích nepocítila. Podle Drobného je na to času dost:

„Dodavatelská společnost nedostala zaplaceno nic nad rámec smlouvy, která byla podepsaná v roce 2010. Problematikou sankcí se budeme zabývat v okamžiku, kdy dojde k převzetí samotného díla.“

Na ministerstvu mezitím přibývají žádosti o odškodnění. Se svým nárokem se zatím přihlásily na tři desítky lidí a firem.

Martin Drtina, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme