Dobeš: MŠMT podporuje dobrovolníky pracující s organizovanou i neorganizovanou mládeží

Ministerstvo školství hodnotilo, jak podporuje dobrovolné organizace, které se starají o děti a mládež. Představilo příklady podpory organizací pracujících s dětmi a mládeží ze strany ministerstva a také ekonomickou analýzu toho, jaký má dobrovolnická práce přínos pro společnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Ministr školství Josef Dobeš v Ozvěnách dne uvedl, že vedle institucionalizovaných financí, které dává na podporu dobrovolných organizací pracujících s dětmi a mládeži, rozděluje MŠMT i evropské peníze. Připomněl v této souvislosti národní projekt ‘Klíče pro život‘. „Jde o projekt za zhruba 240 milionů korun a k tomu chystáme novinku, což jsou takzvané šablony. Tak, jak jsou na základních školách. A ty by měly sloužit pro děti a sport,“ dodal.

Projekty, které bude ministerstvo podporovat, vybírají podle Dobeše komise. „Ty vybírají z projektů organizací, které pracují s organizovanou mládeží, ale také neorganizovanou mládeží. A to vidím jako důležité,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Ozvěn dne byli ministr školství Josef Dobeš a místostarosta Junáka Petr Vaněk.

Podporované organizace musí podle něj prostředky dobře vyúčtovat a především prokázat užitečnost peněz. „Organizace by měly být certifikovány nebo by měly mít nějakou garanci ministerstva, i když to není úplně podmínkou,“ dodal.

Na podporu Junáka 30 milionů korun

Jednou z organizací, kterou podporuje ministerstvo školství, je organizace Junák.

„Kromě toho, že s ministerstvem spolupracujeme na různých vzdělávacích projektech, nás MŠMT podporuje i finančně. Naše organizace má 45.000 členů a podpora přímo z rozpočtu ministerstva činí pro nás každoročně přibližně 30 milionů korun,“ přiblížil místostarosta Junáka Petr Vaněk.

Doplnil, že tato podpora jde na činnost 7 tisíc dobrovolníků, kteří pracují každý týden s více než 30.000 dětmi, které jsou členy Junáka. „ Jsme rádi, že jsme podporováni takovou měrou, jakou jsme. Samozřejmě měli bychom představy a snažíme se je představovat v diskusi s MŠMT, kde by bylo možné navyšovat. Z posledních jednání s ministrem Dobešem máme pocit, že naše argumenty jsou vyslýchány,“ uvedl místostarosta.

Připomněl, že z podpory vyplývá pro jednotlivé organizace také určitý závazek. „Peníze jsou udělovány na základě grantových řízení, rozhodují je komise, musíme dokládat k čemu jsme finance využili, například na odpovídající vzdělání vedoucích. Jsme rádi, že na těchto věcech ministerstvu záleží,“ dodal.

bre, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme