Dobeš navrhuje méně přihlášek na SŠ a 'osnovy'

Návrh novely školského zákona dnes posoudí vláda. Ministr školství Josef Dobeš doufá, že změny začnou platit už od nového školního roku, a upozorňuje, že jde v mnohých případech o modelový a dobrovolný návod pro školy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Dobeš - ministr školství, mládeže a tělovýchovy České republiky

Josef Dobeš - ministr školství, mládeže a tělovýchovy České republiky | Foto: Tomáš Adamec

Novela například snižuje počet přihlášek na střední školy ze tří na dvě. Toto opatření má zmenšit administrativní zátěž škol. Na tři přihlášky si stěžovali samotní ředitelé a podle údajů ministerstva školství se žáci hlásí v průměru jen na dva obory vzdělání.

Nastavují se nová pravidla také pro vyhlašování výsledků přijímacích zkoušek, druhá kola řízení a podávání odvolání.

Některé další změny ale kritizují učitelé, kteří sepsali i petici s názvem Škola není na hraní! Požadují po vládě, aby novelu nepřijala. Vadí jim, že ministerstvo v zákoně neříká, co vlastně chce školám nařídit, ale mluví o takzvaných vzdělávacích obsazích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview o novele školského zákona byl ministr školství Josef Dobeš

„Což je tak gumové, že každý příští ministr do toho může vložit cokoliv a může školám nařídit cokoliv. A ty se tomu nemohou bránit, protože prostě ve školském zákoně je to tak uvedené. To nám připadá nepřijatelné a žádáme, aby vláda tuhle novelu odmítla,“ vysvětluje Tomáš Feřtek ze společnosti Eduin.

Dobeš tento názor vyvrací, stejně jako další výtku učitelů, že ministerstvo zavádí školní osnovy: „Je to jen modelový školní vzdělávací program. Když se nastavily rámcové vzdělávací programy, tak se v tom ty školy nechaly a byla to mnohdy lidová tvořivost nebo to bylo formální dílo nebo se to někde ani nezavedlo. A za druhé, dnes dítě přejde na jinou školu a ocitne se v úplně jiném světě, probírá se něco úplně jiného. Měla by tam být červená nit, která stanoví, že ve druhé třídě by mělo být obsahem toto a tak dále. Ale je to modelové a dobrovolné.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Feřtek ze společnosti Eduin vysvětluje výhrady učitelů vůči novele školského zákona

Argument o nebezpečí přechodu na jinou školu je důležitý i pro ředitele pražské základní školy Brána Jazyků Petra Tlustého. Kvůli tomu změny, které přináší předkládaná novela, naopak vítá.

„Poslední osnovy před rámcovým vzdělávacím plánem byly v Zelené knize a bylo to přibližné představě pana ministra. Schopný a zkušený pedagog si s tím mohl dělat v podstatě, co chtěl. Ale bylo jasně dané, co mají děti mít v které třídě. V současnosti jsou výstupní kritéria jen po páté a deváté třídě, což je málo,“ řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel pražské základní školy Brána jazyků Petr Tlustý v Ozvěnách dne podporuje sjednocení obsažené v novele

„Já to chápu tak, že by to bylo dobrovolně-povinné. Povinná by byla ta červená nit, tedy to, co by v které třídě žáci měli umět, a dobrovolné by bylo, jakým způsobem k tomu dojdou,“ dodává.

Opatření novely by měla podle Dobeše v první řadě omezit byrokracii ve školství. Kromě odbourání administrativy oznamování výsledků přijímacích zkoušek se také zavádí dobrovolná autoevaluace škol.

„Školy píší ještě výroční zprávu a proč by měly vytvářet dva dokumenty, když jeden z nich je čistě jen pro školní inspekci. Jak ukázala studie Mackenzie, ředitelé jsou ze 75 procent zaměstnáni administrativou a nemají čas sledovat kvalitu na svých školách,“ upozorňuje Dobeš.

Výhrady učitelů směřují i ke koncepci vzdělávání do roku 2015. Považují ji za nemoderní.

Pokud vláda návrh přijme, Dobeš to nebude považovat za projev důvěry. „Je to čistě odborná věc, která vznikla na základě mých schůzek s praktiky – učiteli a řediteli na školách. A je pod tím podepsaný náměstek inženýr Němec, který byl 12 let ředitelem školy.“

Dobeš rovněž reagoval na své možné odvolání z funkce: „Je potřeba pracovat do poslední chvíle a v té práci nepolevit. Protože, jak řekl jeden psycholog, není podstatné, jak dlouhý máme čas, ale jak ho dokážeme naplnit. Představa, že bych teď někde seděl a nic nedělal, mi je cizí.

Milan Kopp, Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme