Dobešovi zlomil vaz registr vozidel, který ani po pěti měsících plně nefunguje

Ministerstvo dopravy bude po dnešku bez svého šéfa. Pavel Dobeš ze strany LIDEM z čela resortu dobrovolně odchází. K rezignaci ho přimělo vedení strany kvůli trvajícím problémům s novým registrem aut.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Registry vozidel konečně fungují. Problémy s nimi nejsou například ani v Jihlavě

Registry vozidel konečně fungují. Problémy s nimi nejsou například ani v Jihlavě | Foto: Lucie Maxová

Registr ministerstvo spustilo 9. července, od té doby ale stále nefunguje, jak má. Je stále pomalý a chybí v něm důležité údaje. Na 150 řidičů už kvůli tomu požaduje po ministerstvu uhrazení vzniklých škod.

Komplikace dál hlásí například registry v hlavním městě. Problémy jsou hlavně s prověřováním zadávaných dat.

„Zatím každé auto, které bylo přihlášeno ve starém systému, musíme kontrolovat, protože se může stát, že některé údaje, tam jsou správné. Ale pracovnice u okénka se tím zdrží, když to musí kontrolovat. U 80 procent je funkčnost dobrá, u těch 20 procent je to špatné. Jinak ale myslím, že se to hodně zlepšilo,“ řekl Radiožurnálu ředitel odboru doprávněsprávních činností magistrátu Josef Mihalík.

Ministr dopravy Pavel Dobeš končí. Zvažuje i odchod ze strany LIDEM

Číst článek

Úředníky prý nejvíc zdržuje to, že musí všechny zapisované údaje ověřovat ručně, protože systém ještě není napojený na centrální registr osob.

„My hlavně čekáme, až se připojí registry, abychom k nim měli přístup a mohli si veškeré údaje ověřovat v evidenci obyvatel. Nemáme jistotu, jestli ten člověk je ten, který nám tam přišel. Původně nám bylo řečeno, že během prosince by měly být registry propojené,“ doufá Mihalík.

Problémy s novým registrem vozidel začaly hned po jeho spuštění 9. července a nevyhnuly se žádnému z 206 úřadů v Česku. Ministerstvo dopravy má za software pro nový registr zaplatit 37 milionů korun telekomunikační firmě ATS - Telcom Praha, která zakázaku získala bez výběrového řízení. Dalších 32,4 milionu korun má ministerstvo zaplatit za provoz registru.

S komplikacemi se pátý měsíc potýkají také úředníci na jihlavském odboru dopravy. U některých aut například stále chybějí v registru údaje. „Musíme ručně tyto údaje doplnit ze spisového materiálu. Potom ten úkon samozřejmě trvá déle,“ potvrzuje jihlavský úředník Petr Jelínek.

Jak ale dodává, situace už není tak dramatická, jako třeba v červenci. Tehdy lidé kvůli nefunkčnímu systému čekali na úřadech i hodiny. A často zbytečně.

Na druhou stranu se ale hodně zlepšil přístup do systému pátrání po motorových vozidlech. Podle úředníka Petra Jelínka se do něj s kolegy dostanou už během tří vteřin. Na začátku přitom vůbec nefungoval.

„Tento systém nám nahlásí, zda vozidlo případně doklady k vozidlu nebo registrační značky nejsou v rámci schengenského systému hlášeny jako odcizené. Případně pátrání po motorových vozidlech v České republice, které zadává policie, nám ohlásí, zda vozidlo není odcizeno v rámci ČR,“ pochvaluje si Jelínek.

Lucie Maxová, Mirko Kašpar, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme