Dobré podmínky na lyžování nabízejí Krkonoše a Krušné hory

Dobré podmínky na lyžování nabízí Krkonoše a Krušné hory. Sjezdovky v Jeseníkách a na Šumavě jsou místy vydřené, někde jen strojově udržované. Vleky jsou ale většinou v provozu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední lednový víkend přinesl do Krkonoš několik centimetrů nového sněhu. Dobré podmínky pro zimní sporty jsou v horských střediských, ale počasí na hřebenech i některé terény jsou varující. I přesto návštěvníci často nerespektují pokyny horské služby.

Teploty kolem -6 stupňů, zataženo a mlha, viditelnost do 100 metrů a především silný jihozápadní vítr v nárazech až 25 m/s - takové jsou dnešní podmínky na hřebenech hor. Lanová dráha na Sněžku musela zůstat mimo provoz a horská služba ponechala uzavřeny zledovatělé cesty od Slezské boudy na Sněžku, Labským a Obřím dolem, závěrem údolí Bílého Labe i přes Kozí hřbety. Uzávěry jsou v terénu řádně označeny. Přesto mnozí turisté doslova hazardují se životem. Šťastně dopadla pátrací akce v noci na dnešek - všech pět německých skialpinistů, kteří zbloudili cestou z Pece na Luční boudu našla horská služba ráno kolem šesté hodiny v prostoru Čertova Hřebínku.

Dobré podmínky pro lyžování hlásí dnes všechna horská střediska na severu Čech. V Krušných horách připadlo 5 centimetrů nového sněhu. Výška sněhové pokrývky se pohybuje od 20 do 35 centimetrů. Upravené jsou sjezdovky i běžecká magistrála. Všechny vleky jezdí na Božím daru, Klínovci i v Zadní Telnici na Ústecku. Střediska Jizerských hor hlásí kolem 20 centimetrů a provoz všech vleků včetně areálu na Ještědu. Velmi dobré jsou také podmínky v Krkonoších. Tam připadly přes noc dva centimetry nového sněhu - ve střediscích je ho celkem pětatřicet, na hřebenech kolem šedesáti.

Šumava nenabízí příliš ideální podmínky pro lyžování. Podle informací horské služby se teploty na Šumavě v okolí Špičáku pohybují kolem jednoho stupně Celsia pod nulou a je polojasno. Přes noc připadl asi jeden centimetr sněhu, takže na sjezdovkách je ho 10 - 15 centimetrů. Vleky jsou v provozu všechny, přestože většina sjezdovek je místy vydřená a není strojově upravovaná. Výjimky tvoří sjezdovky 3 a 5 na Špičáku, kde je mezi 30 -50 centimetry umělého sněhu.

Sněhové podmínky v Jeseníkách jsou dobré především pro vyznavače běžek, milovníci sjezdového lyžování musí na většině sjezdovek počítat s nedostatkem sněhu. Jak řekl Českému rozhlasu Jaroslav Sembdner z tamní Horské služby, Červenohorské sedlo má stále 25 centimetrů, Ovčárna 60, ostatní střediska do 20. Na Petříkově jsou sněhové podmínky lepší. Lyžování prý zatím žádná sláva, sjezdovky jsou zčásti vydřené, nejlepší podmínky jsou pro běžkaře.

Markéta Kaclová, Eliška Pilařová, Martin Sobotka, Jan Sulovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme