Dobré známky ze základní školy nezaručují úspěch u přijímacího řízení na školu střední

Někdo dostane trojku na vysvědčení a bez problémů zvládne přijímací zkoušky na střední školu. Žák z jiné školy má lepší známky, ale u přijímacího řízení neuspěje. Podle poslední analýzy společnosti Scio, která letos připravila přijímací testy pro 37 tisíc žáků, se přísnost známkování na základních školách liší.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budějovičtí studenti zkoušejí maturitu nanečisto

Budějovičtí studenti zkoušejí maturitu nanečisto | Foto: Kateřina Hálová

„Přísnost známkování vůbec nevypovídá o tom, jak žáci dopadnou u přijímacích zkoušek. Existují školy, na kterých žáci mají průměr z matematiky 1,5 a jejich žáci dopadnou v testu z matematiky naprosto stejně jako žáci ze školy, kde průměr známek mají 2 nebo 2,2,“ říká analytik společnosti Scio Jan Hučín.

Ke známkám ale přihlíží většina středních škol. Gymnázium Jiřího Gutha-Jarkovského ale bere známky ze základní školy s rezervou.

Rozdílné známkování na školách znemožňuje porovnání znalostí dětí, tvrdí SCIO

Číst článek

„Děláme si testy na přijímací zkoušky sami, protože třeba do přijímacího řízení se hlásí děti s různými problémy, které potřebují specifické úpravy. Každý z testů má bodovou hranici a za vysvědčení mohou dostat maximálně 25 bodů,“ říká ředitelka gymnázia Gutha-Jarkovského Jitka Kendíková.

Nejlepší studijní předpoklady mají uchazeči, kteří se hlásí na gymnázia. Přesto právě tyto školy často přijmou i žáky s horšími výsledky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Kláry Bílé o malém významu známek ze základní školy u přijímacích zkoušek na školu střední

„Technické obory mají vysoké obecné studijní předpoklady na vstupu, třeba informační technologie, stavebnictví, polygrafie. Čili i mnoho budoucích techniků má dost velké studijní předpoklady, a dokonce větší než žáci některých gymnázií,“ cituje z analýzy společnosti Scio Jan Hučín.

Všechny typy středních škol bojují o studenty. V současné době je víc nabízených míst než uchazečů. Dokonce i některá gymnázia zejí prázdnotou a jsou zaplněná jen ze 30 procent. Ekologické obory jsou naplněné nejméně, jen ze čtvrtiny.

Klára Bílá, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme