Antigenní testování veřejnosti začne už ve středu, hrazeno bude z pojištění

Dobrovolné antigenní testování veřejnosti na covid-19 začne už ve středu 16. prosince. Původně ministerstvo počítalo se začátkem v pátek 18. prosince. Změnu v pondělí schválila vláda, řekla novinářům náměstkyně ministra zdravotnictví, hlavní hygienička Jarmila Rážová. Podle Petra Šnajdárka, který má za armádu na starosti Chytrou karanténu, se na testy zatím registrovalo více než 18 tisíc lidí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testování na covid-19 (ilustrační foto)

Testování na covid-19 (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že denní kapacita testování bude až 60 000 lidí.

Proč se lidé nechtějí testovat? Roli hraje i vzdálenost, ukazují data. V regionech je málo odběrových míst

Číst článek

Zájem v průzkumu projevilo asi 40 procent populace. Za test na místě lidé nic platit nebudou, uhradí ho zdravotní pojišťovna. Opakovat testování je možné jednou za pět dní až do 15. ledna.

Fungovat by měl centrální rezervační systém na webu, zatím v něm ale nejsou zapojená všechna odběrová místa a funguje hlavně jako rozcestník.

„Negativní výsledek antigenního testu znamená, že v době odběru na test nejste infekční, ale nevylučuje, že můžete být infekční nebo se nakazit v následujících hodinách,“ varovala Rážová.

Doporučuje proto jít na test opakovaně a zároveň stejně dodržovat stávající protiepidemická pravidla, jako je nošení roušky, dodržování rozestupů a mytí či dezinfekce rukou.

Zapojení zubařů

Dosud bylo v ČR provedeno přes 350 000 antigenních testů, odhalili 10 000 pozitivních osob. Testovalo se povinně v zařízeních sociální péče a dobrovolně také pedagogičtí pracovníci.

Testy jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Pozitivní výsledek u lidí s příznaky je považován za potvrzenou nákazu, u lidí bez příznaků je ho třeba potvrdit PCR testem.

Více než polovině obyvatel by nevadilo, kdyby vláda zpřísnila protiepidemická opatření, ukázal průzkum

Číst článek

Antigenní test vyhodnocuje vzorek odebraný výtěrem z nosohltanu. Jeho výsledek je známý zhruba za 20 minut. Testovat bude zejména zhruba 170 stávajících míst a zapojit se mohou dobrovolně i praktičtí nebo ambulantní lékaři, kteří budou test provádět u svých pacientů. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí uvedl, že za testování dostanou 350 korun.

Těchto ordinací se v iniciativě Lékaři pomáhají Česku zapojilo asi 700, zejména jde o stomatology. „Žádáme všechny lékaře, aby se zapojili. Každý musí vyjít ze své komfortní zóny a musí tu pomocnou ruku podat,“ řekl koordinátor projektu Radek Mounajjed.

Praktičtí lékaři se budou zapojovat dobrovolně. „Nemůže se nikdo zlobit, pokud to zrovna jeho lékař nebude schopen dělat. Jsme tu i pro ostatní pacienty, nejen pro covid,“ řekl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Záležet bude podle něj i na zájmu, velký je zatím v Praze. Současná odběrová místa mají na dny původně plánovaného začátku 18. prosince kapacitu do Vánoc naplněnou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme