Dobrovolní hasiči se v Blovicích utkali o titul ve vyprošťování osob z havarovaných aut

Vystříhat rychle zraněného ven z vraku, zvládnout stres a správně velet zásahu. To všechno si dnes vyzkoušeli hasiči v Blovicích na jižním Plzeňsku, kde vyvrcholilo mistrovství republiky dobrovolných obecních sborů ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Jedním ze 14 soutěžících družstev byli i hasiči z Holýšova na Domažlicku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mistrovství republiky dobrovolných obecních sborů ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel v Blovicích na Plzeňsku | Foto: Lukáš Milota

Čtyři hasiči z Holýšova právě přijíždějí k nehodě, řidič narazil do stromu, převrátil se na střechu a zůstal zaklíněný ve vozidle.

Po 10 minutách, po zajištění vozidla začínají hasiči s vyprošťováním zraněného. Vrak musí rozstříhat hydraulickými nůžkami.

„Je to hrozná práce, je to náročný,“ říká Josef Chloupek, který přijel z Holýšova podpořit hasiče ze svého města. „Musí u toho hodně přemýšlet. Je vidět, že to umí,“ dodává.

Po 20 minutách od příjezdu předávají hasiči zraněného záchranné službě a jdou si vyslechnout hodnocení poroty.

Přehrát

00:00 / 00:00

O soutěži hasičů natáčel redaktor ČRo Lukáš Milota

„Kde držel límec, na čem ta hlava držela? Bacha na to,“ vytýká hlavní chybu v technice zásahu porotce Radim Bajger.

„Velitel nedělá, velitel velí. Jakmile si začal dělat, ztratil si přehled nad celým zásahem, dělal si hlavně ty, kluci nevěděli, co mají dělat a od toho se to odvíjelo,“ připomínal nedostatky v taktice Jiří Bernášek.

Porotce Martin Türke má výhrady k předlékařské pomoci: „Ty si šéfuješ jako zdravoťák. Že si opustil auto během vyprošťování, tak to nechápu proč.“

Stejně jako pro dalších 12 dobrovolných sborů i pro holýšovské hasiče je republikové mistrovství vyvrcholením odborné přípravy na výjezdy k nehodám.

Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme