Dobrovolníci letos opět nabízejí kytičky Ligy proti rakovině

Osm set tisíc žlutých kytiček s fialovou stužkou dnes prodává jedenáct tisíc dobrovolníků ve žlutých tričkách ve všech krajích České republiky. Květinový den pořádá Liga proti rakovině už popatnácté a kromě samotných kytiček nabízí i cenné informace, říká Alexandra Aschermannová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Květinový den 2011 | Foto: Kateřina Křenová

„Dáváme letáky, na kterých vždy upozorňujeme na nějaký závažný problém v oblasti onkologie. Měli jsme například problematiku karcinomu prostaty. Dělali jsme upozornění na nádory tlustého střeva a konečníku. Je to problematika letošního roku, kdy upozorňujeme na včasné prevence, na aktivní přístup občanů, protože přese všechny informace máme bohužel stále vysoké procento záchytu pokročilých stavů,“ uvádí Alexandra Aschermannová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O významu Květinového dne mluvila na radiožurnálu onkoložka Michaela Fridrichová, předsedkyně Ligy proti rakovině

Význam celé akce i účel, na jaký vybrané peníze poputují, prozradila Radiožurnálu ředitelka pražské pobočky Ligy proti rakovině Iva Kurcová:

„Vybrané peníze tradičně pokrývají financování tří ligových programů podle trojlístku. To jsou programy nádorové prevence, snaha o zlepšení kvality života nádorově nemocných a podpora onkologického výzkumu, případně investiční modernizace onkologických pracovišť."

Hlavním symbolem sbírky je stále stejná květina měsíčku lékařského.

„Je to stále měsíček lékařský. Každý rok měníme stužku, aby se odlišily jednotlivé ročníky. Letos bude stužka v barvě fialové,“ doplnila Iva Kurcová.

„Pokud člověk nemá potíže, lze si preventivní návštěvu lékaře naplánovat. Má-li potíže, je nutné lékaře navštívit a uvědomit si, že časné stádium lze vyléčit,“ říká onkoložka Michaela Fridrichová, předsedkyně Ligy proti rakovině o Květinovém dni.

Podle ní se situace v české společnosti lepší. Lidé si uvědomují rizika a navštěvují lékaře: „Zhoubných nádorů bohužel přibývá, ale snižuje se úmrtnost. Lidé chodí k lékaři dříve a my tak máme větší šanci.“

Loni dobrovolníci vybrali nebo lidé poslali přes 14,5 milionu korun. I letos můžete pomoci taky odesláním dárcovské SMS ve tvaru DMS KVET na číslo 87 777. Cena jedné DMS je 30 korun.

Andrea Skalická, Martin Mašek, pir, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme