Dobrovolníky nechtějí uvolňovat z práce. Obrátíme se na vládu, říká šéf hasičů Ryba

Dobrovolní hasiči si často stěžují, že je zaměstnavatelé nechtějí uvolňovat z práce kvůli zásahům při požárech. Teď kvůli suchu vyjíždějí do terénu víc než obvykle. Dobrovolným hasičům by to měl kompenzovat speciální fond. Ředitel Hasičského záchranného sboru (HZS) Drahoslav Ryba se kvůli problému s uvolňováním ze služby obrátí na vládu. Ministr vnitra Chovanec s Andrejem Babišem dnes jednal o navýšení rozpočtu pro svůj resort. Víc peněz chtěl i pro hasiče.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči likvidují požár suché trávy v Bečově nad Teplou

Hasiči likvidují požár suché trávy v Bečově nad Teplou | Foto: HZS Karlovarského kraje

„U uvolňování ze zaměstnání se snažíme hledat cestu, jakým způsobem to zaměstnavatelům ulehčit, aby měli motivaci zaměstnávat dobrovolné hasiče. S tímto problémem se setkáváme napříč celým světem,“ vysvětlil generální ředitel HZS Drahoslav Ryba.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hasiči potřebují víc peněz na nákup pohonných hmot, ochranných pomůcek nebo opravy vozů

„Není to problém krátkodobý, je to problém dlouhodobý. Zejména u soukromého sektoru se nesetkáváme s přílišným pochopením, pokud zaměstnavatel není sám hasič,“ popsal starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Karel Richter.

Dobrovolníci se přitom na místo zásahu často dostanou jako první a profesionálům pomáhají třeba i při povodních.

Už v červnu premiér Bohuslav Sobotka přislíbil vytvoření speciálního fondu, který by mohl práci dobrovolných hasičů kompenzovat, třeba když při zásahu zraní a nemohou nastoupit do práce.

Kvůli tomu se na vládu chtějí obrátit i hasiči. Podle Drahoslava Ryby i ministr financí Babiš už přislíbil, že speciální fond pro dobrovolné hasiče zřídí.

HZS zároveň chybí peníze na nákup pohonných hmot, ochranných pomůcek nebo opravy vozů. Ani původní návrh rozpočtu pro ministerstvo vnitra na příští rok hasičům velkou naději na změnu nedal.

„Když se podívám na rozpočet, který je v současné době navržen, tak jedinou položkou, která je navýšená, je to, co vláda slíbila. Tedy tříprocentní navýšení platů,“ řekl Drahoslav Ryba.

„Všechny ostatní jsou sníženy. Opravdu budeme vést vážnou diskusi zejména nad provozními prostředky, což znamená prostředky určené na běžnou spotřebu, pohonné hmoty, ale i nad investicemi,“ doplnil Ryba.

Noví příslušníci i technika

Podle něj by se HZS rád v provozních prostředcích dostal na úroveň letošního roku. U investic je situace složitější.

„Investice na auta, cisterny, vybavení technikou, tyto prostředky byly v roce 2011 HZS téměř odňaty v souvislosti se škrty. My bychom je potřebovali alespoň částečně navrátit. V této chvíli jsme na 20, 30 procentech toho, co hasiči potřebují,“ upozornil Drahoslav Ryba.

Hasiči v posledních týdnech likvidují desítky požárů kvůli suchu. I to by se v rozpočtu mohlo projevit.

„Nejsou to jen požáry, které nás teď trápí, i když ten nárůst je obrovský. V prázdninových měsících se jedná až o čtyřnásobek běžné požárovosti, se kterou pracujeme. I to se určitě odrazí do rozpočtu příštího roku,“ uvedl Ryba.

Podle něj by HZS potřeboval také 812 nových příslušníků občanských zaměstnanců. „Chápeme ale, že není možné finanční prostředky na tento počet sehnat v letošním roce, chceme to rozložit do čtyř let.“

Jednání o rozpočtu

Ministr vnitra Milan Chovanec o rozpočtu pro svůj resort jednal s ministrem financí Andrejem Babišem. Oproti původnímu návrhu na příští rok požadoval navýšení o téměř čtyři miliardy korun. Šéfové resortů vnitra a financí se nakonec dohodli na navýšení o tři miliardy korun.

Ministerstvo vnitra dostane do rozpočtu na příští rok o tři miliardy korun víc

Číst článek

Víc peněz chtěl Chovanec právě i pro hasiče. Na jejich platy by chtěl ministr přidat ještě letos. „My budeme dneska diskutovat s panem vicepremiérem o možnosti posílit mzdové prostředky pro hasiče, protože tam není, kde brát,“ řekl ministr vnitra.

„Je potřeba je posílit, v řádu 30 milionů korun, ještě v letošním roce. S panem vicepremiérem budeme debatovat, kde ty peníze najít,“ doplnil Chovanec.

ČRo, Michaela Široká Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme