Dobrovolným hasičům chybí technika i řidiči, žádají stát o pomoc

Vláda podpoří v některých požadavcích dobrovolné hasiče. Ti žádají pravidelné dotace na obnovu techniky, peníze na podporu hasičského sportu, jednodušší získání řidičských průkazů na nákladní auta nebo nemocenskou pro zraněné hasiče od prvního dne nemoci. Podporu hasičům slíbil premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD po dnešním společném jednání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někteří dobrovolní hasiči mají zastaralou techniku. Jezdí i téměř 50 let starými auty

Někteří dobrovolní hasiči mají zastaralou techniku. Jezdí i téměř 50 let starými auty | Foto: Václav Plecháček | Zdroj: Český rozhlas

Stovky dobrovolných hasičů po celé republice na konci května likvidovaly následky bleskových povodní, které způsobily přívalové deště. Denně pomáhají u požárů nebo autonehod. Často ale bojují se zastaralou technikou, tak jako v Úpici na Trutnovsku, kde mají cisternu z roku 1968.

„Řada témat je v tuto chvíli už součástí legislativních návrhů, které buď vláda bude projednávat, jako je novela zákoníku práce, nebo už vláda projednala, jako je novela zákona o nemocenském pojištění. Jsem rád, že v letošním roce se podařilo i díky novému programu ministerstva školství poslat těm, kdo se starají o mladé hasiče, na jejich organizace zhruba 15 miliónů korun,“ upřesnil Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dobrovolní hasiči požadují víc peněz na novou techniku, ochranné pomůcky a další vybavení. Sejdou se proto s premiérem Bohuslavem Sobotkou z ČSSD

V Česku je zhruba 300 tisíc dobrovolných hasičů, asi 70 tisíc z nich se aktivně věnuje požárnímu sportu.

Jednotky dobrovolných hasičů zřizují města a obce. Malé obce s nízkým rozpočtem ale těžko šetří na obnovu hasičské techniky. Starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezka, Karel Richter proto žádá peníze od státu hlavně pro ně.

„Nepožadujeme konkrétní částku od státu, chceme, aby byly naplněny všechny fondy, které jsou pro nákup nové mobilní požární techniky a osobních ochranných pracovních pomůcek,“ naznačuje.

Hasičům chybí také řidiči a žádají podporu pro získání řidičských průkazů na velká auta. Chtějí také daňové úlevy pro firmy, které mají v týmu dobrovolníka a zavedení nemocenské od prvního dne nemoci. „Protože hasič jde tam, kde ostatní z bezpečnostních důvodů odcházejí,“ říká Karel Richter.

Už na začátku května tomuto požadavku vyhověla vláda, která změnu navrhne sněmovně. Po jednání to řekl premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. „Pokud dobrovolný hasič v rámci zásahu utrpí újmu, má nárok na sto procent nemocenské. tedy obdobný režim jako mají profesionální hasiči,“ uvedl.

Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme